Xiaomi 4G Telefonlar Üretmeyi Bırakacak ve 6G Teknolojisine Odaklanacak

Xiaomi, hem kendi markası ile hem de alt markası olan Redmi ile birlikte 2020 yılının başından beri her ay farklı pazarlar için yeni akıllı telefon modelleri piyasaya sürdü. Çin’de piyasaya sürülen modellerin çoğu 5G destekli. Şirketin CEO’su yaptığı açıklama ile artık Xiaomi ve Redmi markalarının 4G modellerinin üretilmeyeceğini duyurdu. Ayrıca uydu internetin gelişmesiyle birlikte 6G teknolojisine odaklanacaklarını belirtti.

Bunun dışında 4G ağ desteğine sahip Xiaomi cihazların üretiminin durdurulması sadece şirketin ana ülkesi Çin için geçerli olacak. Avrupa ve diğer pazarlarda bu ürünler bir süre daha satışa sunulmaya devam edilecek. Ayrıca şirket 5G teknolojisi henüz ilk aşamalarında olmasında rağmen 6G teknolojisi ile ilgili ön araştırmalara başlandığını bildirdi.

Xiaomi’nin kurucu ortağı ve halihazırda CEO’su olan Lei Jun, yakın zamanda katıldığı bir röportajda şirketin gelecek için yaptığı planlamalardan bahsetti. Aynı zamanda koronavirüs salgını dolayısıyla şirketin nasıl etkilendiğini ve ne zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Lei Jun’a göre 5G teknolojisi, 4K ve 8K video konferans, bulut oyunları, canlı yayınlar ve otomatik pilot gibi hizmetlerde ve sektörlerde önemli bir devrim yaratacak. Bundan dolayı da Xiaomi ve Redmi markalarının 5G akıllı telefonlar konusunda daha fazla ürün piyasaya süreceğini söylüyor.

Koronavirüs nedeniyle Çin’de birçok tedarik zinciri olumsuz yönde etkilenmiş durumda. Bundan dolayı 5G cihazların üretiminde bazı aksaklıklar oluşabiliyor. Bu nedenle Xiaomi 5G cihazların üretimini artırmak için fabrikalara 250 milyon yuanlık bir ödenek ayırdı. Aynı zamanda 5G modeller için daha fazla kaynak harcayabilmek amacıyla 2020 yılının sonuna kadar Çin’deki 4G telefon üretimini durdurmayı planlamaktadır.

Xiaomi, geçtiğimiz yıla oranla bu yıl mobil ve AIoT ürünlerine çok daha fazla odaklanacak. Ayrıca 5G teknolojisi ile geliştirilen afet uyarı sistemleri ve diğer kamu hizmeti sistemleri için Çin hükümeti ile ortak bir şekilde çalışacaklar.

Bütün bunların dışında Xiaomi 5G teknolojisine oldukça odaklanmış durumda ancak uydu internet teknolojisinin yanı sıra 6G üzerine de ön araştırmalara şimdiden başladı ve bu konuda planlı ilerlemektedir.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir