Vectavir Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Vectavir krem, çeşitli viral enfeksiyonların tedavisi için kullanılan bir üründür. Peki Vectavir krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Vectavir, pensiklovir içerir ve virüsün çoğalmasını durduran antiviral bir ilaçtır. Bu kremi uygulamak, uçuğunuzun daha hızlı iyileşmesi ve ağrı süresinin daha kısa olacağı anlamına gelir. Uçuğunuzun bulaşıcı olduğu süre de daha kısa olacaktır, ancak bu kremi uygulamak uçuklarınızın başka bir kişiye yayılmasını engellemeyecektir. Dört gün sonra kendinizi daha iyi hissetmezseniz veya daha kötü hissederseniz bir doktorla konuşmalısınız.

Vectavir Krem Fiyatı

Bu kremin şimdiki fiyatı 33.27 liradır.

Vectavir Krem Etken Maddesi

Bu kremin aktif maddesi pensiklovir adlı bir bileşendir.

Vectavir Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Ex-Lovir krem ve Pensivir krem vardır.

Vectavir Krem İçeriği

Bu ürünün aktif maddesi pensiklovir adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise beyaz yumuşak parafin, sıvı parafin, setostearil alkol, propilen glikol, makrogol setostearil eter, kırmızı demir oksit (E172), sarı demir oksit (E172) ve saf sudur.

Vectavir Krem Ne İşe Yarar?

Vectavir uçuk kremi, antiviral bir ilaç olan etken madde olarak pensiklovir içerir. Herpes simpleks virüsü ile enfeksiyonun neden olduğu uçukların tedavisinde kullanılır. Pensiklovir, herpes virüsünün çoğalmasını ve daha fazla hücreyi enfekte etmesini durdurarak çalışır.

Pensiklovir virüsü doğrudan öldürmez ancak çoğalmasını durdurarak virüs daha az sayıda bulunur. Bu enfeksiyonu kontrol eder ve vücudun bağışıklık sisteminin virüsün daha kolay üstesinden gelmesini sağlar.

Penciclovir uçuk kremi, uçuğun ilk belirtileri (karıncalanma hissi) ortaya çıkmaya başlar başlamaz tedaviye başlanırsa en etkilidir ancak uçuk kabarcığı ortaya çıktıktan sonra da tedavi başlatılabilir.

Vectavir Krem Faydaları

Bu krem, on iki yaş ve üstü yetişkinlerde ve çocuklarda tekrarlayan uçukların (herpes labialis) tedavisi için kullanılır.

Vectavir Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremi pensiklovir, famsiklovir veya vectavirin diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz varsa kullanmayın.
 • Bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Bu kremi yalnızca dudaklardaki ve ağız çevresindeki uçuklarda kullanılmalıdır. 
 • Bu kremin mukoza zarlarına uygulama için ağız veya burun içine veya genital bölgelere uygulanması tavsiye edilmez. 
 • Bu kremi, göz içine veya yakınına uygulama yapmaktan kaçının.
 • Bu kremi kullanmadan önce lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 • HIV enfeksiyonu, kemik iliği nakli veya kanser tedavisi gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir durumunuz varsa veya tedavi görüyorsanız (yani vücudunuzun enfeksiyonla savaşma şekli azalırsa) bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Bu krem, on iki yaşın altındaki çocukların tedavisi için önerilmemektedir.
 • Bu kremin diğer ilaçlarla bilinen bir etkileşim yoktur.
 • Bununla birlikte, başka bir ilaç alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 • Bu kremin araç veya makine kullanma yeteneği üzerinde olumsuz etkiler gözlemlenmemiştir.
 • Bu krem, lokal deri reaksiyonlarına (örneğin kontakt dermatit) neden olabilen setostearil alkol içerir. Aynı zamanda ciltte tahrişe neden olabilecek propilen glikol içerir.
 • Uçukların bulaşıcı olduğunu unutmayın. Virüsün vücudun diğer bölgelerine bulaşmasını ve virüsü başkalarına bulaştırmasını önlemek için uçuğunuz olduğunda aşağıdakileri yapmanız önemlidir. Özellikle çocuklar olmak üzere öpüşmekten kaçının. Yalnızca kendi havlunuzu ve yüz havlunuzu kullanın ve çatal bıçak, bardak gibi kişisel eşyalarınızı paylaşmayın. İyileşme sürecini uzatabileceği için kabarcıkları kırmaktan veya yaraları toplamaktan kaçının. Virüs göze kaçarsa ciddi bir duruma neden olabileceğinden gözlerinize dokunmaktan kaçının. 
 • Belirtileri aynı olsa bile bu kremi başkalarına vermeyin.
 • Bu ilacın kullanımına ilişkin başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Vectavir Krem Kullanımı

Bu ilacı her zaman aynen doktorunuzun size söylediği şekilde kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın. Kremi, erken belirtiler (karıncalanma ve kaşıntı) ortaya çıktıktan sonra olabildiğince erken kullanın. Bununla birlikte, krem, uçuğun ilk belirtisinde hala uygulanabilir. Kremi uygulamadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın. Parmağınıza az miktarda sıkın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Opsiyonel olarak temiz, tek kullanımlık aplikatörlerle verilen paketler için istenirse parmağınız yerine kullanılabilir. Art arda dört gün boyunca gün boyunca her iki saatte bir (günde yaklaşık sekiz kez) uygulayın. Belirtileriniz herhangi bir zamanda devam ederse veya kötüleşirse veya dört günlük tedaviden sonra uçuğunuz düzelmezse doktorunuzu görmelisiniz.

Bu krem, on iki yaşın altındaki çocukların tedavisi için önerilmemektedir. Cildinizde aynı anda çok miktarda krem ​​kullandıysanız, herhangi bir zararlı etki olması olası değildir, ancak ciltte bir miktar tahriş meydana gelebilir. Kremi kullanmayı unutursanız, hatırladığınız anda uygulayın ve eskisi gibi devam edin. Kazara kremi yutarsanız, kazara yutulursa zararlı değildir ve tedavi gerekmez ancak ağızda tahrişe neden olabilir. Endişeleriniz varsa lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Vectavir Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi bu kremin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bu kremin neden olduğu yan etkiler genellikle hafif yoğunluktadır.

Bazı yaygın yan etkiler arasında etkilenen bölgede yanma, batma veya uyuşma oluşur. Etkiler genellikle hızla kaybolur. Bazı kişiler ayrıca alerjik dermatit, kızarıklık, kurdeşen, kaşıntı ve şişme gibi alerjik tip reaksiyonlar bildirmişlerdir.  Herhangi bir yan etki yaşarsanız, doktorunuz veya eczacınızla konuşun. Bu, bu broşürde listelenmeyen olası yan etkileri içerir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir