Terbisil Krem Nasıl Kullanılır?

Terbisil krem genel olarak çeşitli mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye yönelik olarak kullanılan bir üründür. Eğer Terbisil kremin ne olduğunu, özelliklerinin neler olduğunu, faydalarının nasıl olduğunu, ne işe yaradığını, fiyatının ne kadar olduğunu, içeriğinde neler olduğunu, muadili ürünlerinin neler olduğunu, nasıl kullanıldığını ve yan etkilerinin neler olduğunu merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Terbisil Krem Nedir?

Bu krem antifungal bir ilaçtır. Cildin belirli mantar enfeksiyonlarını veya maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç başka amaçlar için kullanılabilir. Bu krem ile ilgili başka sorularınız varsa sağlık uzmanınıza, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Terbisil Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddesi terbinafin hidroklorür adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise sodyum hidroksit, benzil alkol, sorbitan monostearat, setil palmitat, setil alkol, setostearil alkol, polisorbat 60, izopropil miristat ve arıtılmış sudur.

Terbisil Krem Muadili

Corbinal Krem, Corbinal Dermal Sprey, Corbinal Tablet, Erbinol Krem, Laminox Krem, Laminox Sprey, Laminox Tablet, Lamisil Krem, Lamisil Sprey, Lamisil Tablet, Lamisil Once Film Yapıcı Çözelti, Mikoday Tablet, Mikonafin Krem, Mikonafin Dermal Sprey, Mikonafin Tablet, Mycocur Krem, Mycocur Topikal Sprey, Mycocur Tablet, Myconaf Krem, Tekfin Dermal Sprey, Tekfin Tablet, Terafin Tablet, Terbisil Sprey, Terbisil Tablet, Terbonile Krem, Terbonile Tablet, Terbonile Dermal Sprey, Terinateva Tablet, Terminus Krem, Terminus Dermal Sprey, Terminus Tablet, Termycet Krem, Tigal Dermal Krem ve Tigal Tablet bu kremin muadilleridir.

Terbisil Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 16.72 TL’dir.

Terbisil Krem Ne İşe Yarar?

Birçok mantar türü cildimizde zararsız olarak yaşamasına rağmen, bazıları enfeksiyonlara neden olabilir. Deri enfeksiyonlarına neden olan en yaygın mantarlar, tinea mantar grubudur. Örneğin, tıp dilindeki adı tinea pedis yani ayak mantarı, ayak parmaklarının arasında ve ayaklarda görülen yaygın bir mantar enfeksiyonu ve tinea cruris yani kasık mantar enfeksiyonu, kasık bölgesini etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Bir mantar veya mayanın neden olduğu enfeksiyonlar vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir.

Bu krem, cilde (topikal olarak) krem, jel, çözelti veya sprey olarak uygulanan antifungal bir ilaçtır. Enfeksiyona neden olan mantarları öldürerek çalışır.  Mantar enfeksiyonunuz yaygınsa veya tedavisi zor bir yerdeyse (tırnak enfeksiyonu gibi), doktor tarafından reçete edilen tabletlerle tedavi gerektirebilir. 

Terbisil Krem Faydaları

Bu krem antifungal adı verilen bir ilaç kategorisine aittir. Ayak mantarı, tırnak mantarı enfeksiyonları, saçkıran, kasık mantarı (bazen kasık bölgesinde bir enfeksiyon olarak adlandırılır), pityriasis versicolor (bu hastalık sırt, göğüs, üst kollar, boyun ve karın bölgesinde küçük pullu ve renksiz cilt lekelerine neden olur) de dahil olmak üzere bir mantarın (maya) neden olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Terbisil Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bunun sizin için doğru tedavi olduğundan emin olmak için, bu kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun veya eczacınızın bilmesi önemlidir.
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız mutlaka bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bunun nedeni, bir bebek beklerken veya beslerken, sadece doktor tavsiyesi üzerine ilaç almanız ve kullanmanız gerekir.
  • Başka ilaç kullanıyorsanız veya başka krem ​​kullanıyorsanız bu durumu mutlaka doktorunuza bildirin. Bu ilaçlar, reçetesiz satın alınabilen ilaçların yanı sıra bitkisel ve tamamlayıcı ilaçları, gıda takviyelerini de kapsar.
  • Bir ilaca veya kreme karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz mutlaka doktorunuza bildirin.

Terbisil Krem Kullanım Şekli

Bu ilaç sadece harici kullanım içindir. Ağız yoluyla almayın. Reçete etiketindeki talimatları uygulayın. Bu kremi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. El veya tırnak enfeksiyonlarını tedavi ediyorsanız, sadece kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Etkilenen cildi veya tırnakları ve çevresindeki alanı kaplayacak kadar ürün uygulayın. 

Doktorunuz veya sağlık uzmanınız size söylemediği sürece, tedavi edilen bölgeyi bandaj veya pansuman ile kapatmayın. Bu ilacı gözünüz ile temas ettirmeyin. Yanlışlıkla bu krem gözlerinizle temas ederse hemen bol miktarda soğuk musluk suyuyla durulayın. Bu ilacı düzenli aralıklarla kullanın. Doktorunuzun size söylediği süreden daha sık kullanmayın. Hastalığınızın daha iyi olduğunu düşünseniz bile verilen tüm tedaviyi tamamlayın. Dozları atlamayın veya bu ilacı erken kullanmayı bırakmayın. Bu ilacın çocuklarda kullanımı hakkında çocuk doktorunuzla konuşun. Özel bakım gerekebilir.

Terbisil Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, bu krem de herkes de olmamasına rağmen yan etkilere neden olabilir. Yan etkiler genellikle ilacı kullanmayı veya kullanmayı bıraktığınızda gider.

Bu kremin yaygın yan etkileri arasında ciltte soyulma veya kaşıntı, döküntü, baş ağrısı, ishal, bulantı veya kusma, normalden daha az bir iştah, karın ağrısı, hazımsızlık ve kas veya eklem ağrısı vardır. Bu yan etkilerden herhangi birisi birkaç gün içinde geçmezse hemen doktorunuza başvurun.

Bu kremin ciddi yan etkileri arasında kabarcıklar, kırmızı kabarık yaralar veya lekeler (kurdeşen) ile kaşıntılı bir döküntü vardır. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen kremi sürmeyi bırakın ve derhal bir doktora başvurun.

Sararmış cilt, gözlerin beyazının sararması, soluk dışkı rengi veya koyu idrar varsa bunlar karaciğer problemlerinin belirtileri olabilir. Ciltte morarma ve enfeksiyon varsa bunlar kan bozukluğunun belirtileri olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen kremi sürmeyi bırakın ve derhal bir doktora başvurun.

Döküntü, kaşıntılı cilt ve olağandışı yorgunluk ile yüksek ateşiniz varsa veya cildinizin altında mor lekeler fark ederseniz bunlar vaskülit adı verilen kan damarlarının iltihaplanması belirtileri olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen kremi sürmeyi bırakın ve derhal bir doktora başvurun.

Midenizden sırtınıza yayılan şiddetli ağrı çekiyorsanız  bu iltihaplı bir pankreasın işareti olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen kremi sürmeyi bırakın ve derhal bir doktora başvurun.

Kaslarınız zayıf veya ağrılı hissediyor veya idrar rengi koyu kırmıza ya da kahverengi ise bunlar kas problemlerinin belirtileri olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen kremi sürmeyi bırakın ve derhal bir doktora başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir