Qualcomm, 15 Dakikada Tamamen Şarj Eden Quick Charge 5 Teknolojisini Duyurdu

Qualcomm, Quick Charge 5 isimli hızlı şarj teknolojisini tanıttı. Şirketin yeni teknolojisi, Quick Charge 4.0’dan sonra büyük bir gelişim kaydetmiş gibi görünüyor. Yeni teknoloji, bir önceki nesle göre bataryayı 10 °C daha serin tutabilirken, %70 seviyesinde daha verimli olduğu da belirtiliyor. Bunun yanı sıra 100W ve daha yüksek hızları da destekliyor.

Qualcomm, yeni teknolojisini test ederken 4.500mAh kapasiteli bir batarya kullandı. QC 5 teknolojisi ile birlikte bu batarya sadece 5 dakikada %50 seviyesinde şarj olabildi. Bataryanın tamamen şarj olabilmesi ise 15 dakika kadar sürdü. Bu, voltajlarını arttırmak için seri olarak bağlanan ve 2.250mAh olarak iki hücreye ayrılan bataryanın çift şarj çözümüdür. Ayrıca üçlü şarj da desteklenmektedir.

Qualcomm’un beşinci nesil hızlı şarj teknolojisi, USB Güç Dağıtımı PPS’nin üzerine kurulmuştur. Ancak QC2 ve sonraki sürümlerle geriye dönük olarak uyumluluğa sahiptir. Apple ürünlerinin yanı sıra standart USB PD cihazlarıyla da sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Bunun için iPhone 7 ve daha üst modeller gerekmektedir.

Quick Charge 5 Teknolojisi Çeşitli Korumalar İle Güvenli Şarj Sunuyor

Qualcomm, sistemin düz güç dağıtımından da daha güvenli olduğunu iddia etmektedir. Şirketin yeni hızlı şarj teknolojisi; 8 seviye gerilim koruması, 3 seviye akım koruması, 3 seviye termal koruma ve 3 zamanlayıcı korumasının yanı sıra 25V’de aşırı gerilim koruması da içermektedir.

Tüm bu teknolojilerden ayrı olarak, akıllı telefonun içindeki şarj kontrol cihazı yongaları, PD protokolünü kullanarak özelliklerini ilettiği zaman, şarj cihazına maksimum güven oluşturmamış olur. Şarj cihazı ve akıllı telefon arasındaki bu iletişim teknolojisinin sağlayabileceği maksimum akımı belirlemek üzere çalışmaktadır.

Quick Charge 5 teknolojisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde tanıtılacak akıllı telefonlarda mevcut olması bekleniyor. Snapdragon 865 ve Snapdragon 865+ yonga setleri zaten QC 5’i desteklemektedir. Ancak bu durum mevcut telefonların bu teknolojiyi kullanabileceği anlamına gelmiyor.

“Qualcomm, 15 Dakikada Tamamen Şarj Eden Quick Charge 5 Teknolojisini Duyurdu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir