Protopic Krem Ne İşe Yarar?

Protopic krem atopik dermatit gibi çok çeşitli dermatolojik cilt rahatsızlıklarını tedavi eden bir üründür. Peki Protopic krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Protopic Krem Nedir?

Bu krem,  yetişkinler için ve iki ila on beş yaş arası çocuklar için yalnızca orta ila şiddetli atopik dermatitin kısa süreli ve sürekli olmayan kronik tedavisi için ikinci basamak tedavi için kullanılır. Atopik dermatit için diğer reçeteli topikal tedavilere yeterince yanıt veremeyen veya bu tedavilerin tavsiye edilmediği durumlarda bağışıklık sistemi baskılanmış yetişkinler ve çocuklar için uygulanır.

Protopic Krem Fiyatı

Bu güncel kremin fiyatı 59.21 liradır.

Protopic Krem İçeriği

Bu kremin etken maddesi takrolinuıs monohidrat adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise beyaz yumuşak parafin, sıvı parafin, propileri karbonat, beyaz balmumu ve sert puratindir.

Protopic Krem Niçin Kullanılır?

Bu krem, atopik dermatiti (egzama) tedavi etmek için kullanılan immünosupresif bir topikal ilaçtır. Atopik dermatit, cildin iltihaplandığı, kaşıntıya, kızarıklığa, şişmeye, çatlamaya, kabuklanmaya ve pullanmaya neden olan kronik bir cilt hastalığıdır. İltihaplanma, bağışıklık sisteminin aktivasyonundan kaynaklanır ancak aktivasyonun nedeni bilinmemektedir. Protopik krem, bağışıklık sisteminin aktivasyonu için gerekli olan T hücrelerinin çoğalması için çok önemli olan bir enzimi (kalsinörin) inhibe ederek bağışıklık sistemini ve iltihabı bastırır.

Protopik Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, diğer ilaçlar işe yaramadığında şiddetli atopik dermatiti tedavi etmek için kullanılan bir immünosüpresandır. 

Protopic krem, cildin etkilenen bölgelerine günde iki kez uygulanır. Bu krem, simetidin, eritromisin, antifungaller veya kalp ilaçları ile etkileşime girebilir. Doktorunuza aldığınız tüm ilaçları söyleyin. Hamilelik sırasında bu krem yalnızca reçete edildiğinde kullanılmalıdır. Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebek üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirmek tavsiye edilmez.

Protopic Kremin Faydaları

Bu krem, topikal immünomodülatör adı verilen bir ilaç türü olan aktif bileşen takrolimus içerir. Bu krem yüzde 0.1 ve yüzde 0.03 olmak üzere iki güçte mevcuttur. Bu krem, yüzde 0,03, iki yaş ve üstü çocuklar için uygundur. Bu krem, yüzde 0.1, on altı yaş ve üstü yetişkinler için uygundur.

Bu krem, orta ila şiddetli egzama (atopik dermatit) semptomlarının yönetilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Egzama alevlenmelerinde kısa süreli rahatlama ve uzun süreli egzama tedavisinde aralıklı tedavi olarak kullanılır.

Bu krem, topikal kortikosteroidler etkili olmadığında veya kortikosteroidler uygun olmadığında örneğin topikal steroidlerle ilgili kabul edilemez yan etkiler yaşayan kişilerde kullanılır.

Takrolimusun egzamada nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamıştır ancak ciltteki iltihaplı reaksiyonları bastırdığı gösterilmiştir. Bu, egzamadaki deri iltihabını azaltır.

Şiddetli egzamanın kısmen ciltteki bağışıklık hücrelerinin bir uyarana aşırı tepki vermesi ve iltihaplanmaya neden olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Takrolimusun egzamaya uygulanması ciltteki bu reaksiyonları bastırır ve egzamanın düzelmesi genellikle tedaviye başladıktan bir hafta sonra görülür.

Protopic Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu kremin etken maddesine karşı alerjik reaksiyonlarınız ya da yardımcı maddelerine karşı alerjik reaksiyonlarınız varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Karaciğer yetmezliği veya şişmiş lenf bezleri olan kişiler bu kremi kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Bu kremi sürdüğünüz yerde yanma, kaşıntı veya sıcaklık hissine neden olabilir. Bu reaksiyonlar genel olarak hafif ve kısa sürelidir. Bu kremi uyguladıktan sonra daha şiddetli bir reaksiyon yaşarsanız hemen doktorunuza danışın.
 • Bu kremi kullanırken alkol almaktan kaçınmanız gerekir çünkü alkol kullanmak genel olarak yüz kızarmasına veya cilt tahrişine neden olabilir.
 • Bu kremi uyguladıktan sonraki iki saat içinde aynı cilt bölgesine nemlendirici kremler uygulamayın.
 • Bu kremi kullanan kişilerde cilt enfeksiyonları riski artabilir. Tedavi sırasında cildinizin enfekte olduğunu düşünüyorsanız, enfeksiyon temizlenene kadar bu kremi kullanmayı bırakmanız gerekebileceğinden doktorunuza danışmalısınız. Tedavi sırasında lenf bezleriniz şişerse de doktorunuza danışmalısınız.
 • Takrolimus gibi immünosüpresan ilaçlarla ilişkili cilt kanseri riski biraz artabilir. Herhangi bir riski en aza indirmeye yardımcı olmak için cildinizi güneş ışığından giysilerle veya en az  15 SPF’li bir güneş kremi kullanarak, parlak ama bulutlu bir günde bile korumalısınız. Bu krem kullanırken şezlong veya güneş ışığı kullanmayın ve UVA veya diğer UV ışığı uygulamaları gibi ışık uygulamaları yapmayın.
 • Bu kremi, enfekte egzama bölgelerine uygulanmamalıdır. Tedavi edilen bölgeyi, pişik de dahil olmak üzere bandajlar veya diğer pansumanlar gibi hava geçirmez pansumanlarla örtmeyin çünkü bunlar ilacın vücuda emilimini artıracak ve yan etki riskini artırabilir.
 • Makrolid tipi antibiyotiklere alerjisi olan kişiler, örneğin eritromisin, klaritromisin bu kremi kullanmayın.
 • Enfekte egzama veya dermatiti olan kişiler bu kremi kullanmayın.
 • Örneğin doğumdan kaynaklanan bir durum, belirli hastalıklar veya belirli ilaçlarla tedavi (örn. İmmünosupresanlar, kemoterapi) nedeniyle bağışıklık sistemi yetersiz olan kişiler bu kremi kullanmayın.
 • Netherton sendromu gibi genetik cilt kusurları olan kişiler veya deride yoğun yaygın kızarıklık (eritrodermi) veya cildi etkileyen Graft Versus Host Hastalığı olan kişiler, burada ilacın kan dolaşımına daha fazla emilmesi olabilir.
 • Bu krem, kanserli veya potansiyel olarak kanserli büyümelerden etkilenen cilt bölgelerine uygulanmamalıdır.

Protopic Krem Kullanımı

Bu krem, cildin etkilenen bölgelerine günde iki kez ince bir şekilde uygulanmalıdır. On altı yaş ve üstü yetişkin kişiler, egzama iyileşene kadar günde iki kez uygulamaya devam etmelidir. İki ila on altı yaş arası çocuklar için, uygulama üç haftadan sonra günde bire indirilmelidir. Çoğu insanın egzaması, tedaviye başladıktan sonraki bir hafta içinde iyileşme eğilimindedir. İki haftalık tedaviden sonra ciltte herhangi bir iyileşme olmazsa veya cilt kötüleşirse, doktorunuza görünmelisiniz.

Bu kremi uyguladıktan sonra elleriniz tedavi edilen alan değilse ellerinizi iyice yıkayın. Bu kremi bu şekilde, egzama alevlenmesinin ilk belirtilerini yani ciltte kızarıklık ve kaşıntıyı gördüğünüzde kullanmalısınız.

Egzamanızda sık sık alevlenmeler yaşıyorsanız yılda dört veya daha fazla kez ve egzamanız genellikle bu kremi ile tedavi edildikten sonra altı hafta içinde iyileşirse, doktorunuz alevlenmeleri önlemeye yardımcı olmak için düzenli olarak bu kremi kullanmanızı önerebilir. Bunu yapmak için, bu kremi genellikle egzamadan etkilenen bölgelere haftada iki gün günde bir kez sürmelisiniz. Uygulamalar arasında bu kemi tedavi olmaksızın iki ila üç gün olmalıdır. Bir alevlenme meydana gelirse, merhemi kontrol edilene kadar günde iki kez tekrar uygulamalısınız.

Bu kremin sürekli ve uzun süreli kullanımından kaçınılması gereklidir. Düzenli bakım tedavisinin güvenliği on iki aydan fazla çalışılmamıştır bu nedenle doktorunuz egzama alevlenmelerini önlemek için hala bu kremi kullanmanız gerekip gerekmediğine karar vermek için bu süreden sonra cildinizi gözden geçirmek isteyecektir.

Protopic Krem Yan Etkileri

Bu kremin en yaygın yan etkileri, kullanım yerinde kızarıklık, yanma, kaşıntı, grip benzeri semptomlar, alerjik reaksiyonlar ve baş ağrısı da dahil cilt reaksiyonlarıdır. Bu kremin tedavisi sırasında nadir cilt kanseri ve lenfoma vakaları ortaya çıktığı için takrolimus yani Protopic kremin sürekli uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir