Nizoral krem ne işe yarar?

Nizoral krem genel olarak antifungal özellikler gösteren ve mantar enfeksiyonlarını iyileştiren bir ilaçtır. Peki Nizoral krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Nizoral Krem Nedir?

Bu krem sadece topikal uygulama için, geniş spektrumlu sentetik antifungal ajan içerir. Bu krem, Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes ve Epidermophyton floccosum’un neden olduğu yüzeyel mantar enfeksiyonları yani tinea corporis, kasık mantarı yani tinea cruris ve ayak mantarı yani tinea pedis’in topikal tedavisi için uygulanır. Malassezia furfur’un (Pityrosporum orbiculare) neden olduğu tinea (pityriasis) versicolor tedavisinde ve Candida spp.’nin neden olduğu kutanöz kandidiyazisin tedavisinde ve seboreik dermatit tedavisinde de kullanılır.

Nizoral Krem Fiyatı

Bu güncel fiyatı 10.71 liradır.

Nizoral Krem Muadili

Fungoral şampuan, Ketoderm krem, Ketoral şampuan, Ketoral krem, Ketoral supozituar, Ketoral tablet, Konazol krem, Konazol medikal şampuan, Nizoral şampuan, Nizoral tablet ve Nizoral ovül bu kremin muadilleridir.

Dosis Nizoral Krem Faydaları

Nizoral krem, antifungal bir ilaç olanetokonazol içerir.  Saçkıran (tinea corporis), kasık mantarı (tinea cruris) veya ayak mantarı (tinea pedis) gibi derinin mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için bu krem kullanılır. Ayrıca yağlı, kızarık ve pullu alanları olan iltihaplı cilt durumunu (seboreik dermatit) tedavi etmek için kullanılır. Pityriasis versicolor olarak adlandırılan mantar cilt sorunu, deride kandida enfeksiyonları ve vajinal pamukçuk dış semptomlarının giderilmesi için bu krem uygulanır.

Nizoral Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, antifungal olarak adlandırılan bir ilaç türü olan etken bileşen ketokonazol içerir. Bu krem, hücre zarlarında delikler açarak mantarları ve mayaları yok eder ve hücrelerin temel bileşenlerinin dışarı çıkmasına yol açar. Bu krem, mantarları ve maya hücrelerini öldürür ve enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur.

Bu krem, bir dizi farklı mantar ve maya enfeksiyonunu tedavi etmek için reçete edilebilir. Bunlar arasında saçkıran, ayak mantarı, kasık mantarı, saçkıran (tinea corporis), deri ve vajinadaki pamukçuk enfeksiyonları (kandidoz) ve seboreik dermatit ve pityriasis versicolor gibi mayalı Pityrosporum (malassezia) enfeksiyonunun neden olduğu cilt rahatsızlıkları bulunur.

Bu krem, bir mantar veya mayanın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantarı veya mayayı öldürerek veya büyümesini engelleyerek çalışır. Bu ilaç, doktorunuz tarafından belirlendiği üzere, ciltteki diğer mantar enfeksiyonları için de kullanılabilir. Bu ilacın çoğu formu sadece doktorunuzun reçetesiyle temin edilebilir. Bazı formlar reçetesiz temin edilebilir. Bununla birlikte, doktorunuzun tıbbi durumunuza uygun kullanım konusunda özel talimatları olabilir.

Nizoral Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu krem oftalmik kullanım için değildir.
 • Bu krem, anafilaktik semptomlar ve yaşamı tehdit eden veya bazı duyarlı kişilerde daha az şiddetli astım atakları dahil olmak üzere alerjik tip reaksiyonlara neden olabilen susuz sodyum sülfit içerir. Genel popülasyondaki genel sülfit duyarlılığı yaygınlığı bilinmemektedir ve muhtemelen düşüktür. Sülfit duyarlılığı astımlılarda, astımı olmayanlara göre daha sık görülür.
 • Hassasiyet veya kimyasal tahriş olduğunu düşündüren bir reaksiyon meydana gelirse, ilacın kullanımına son verilmelidir. 
 • Bu kremin gebelik kategorisi C’dir. Hamile kadınlarda yeterli ve iyi kontrollü çalışma yoktur. Bu krem, hamilelik sırasında ancak potansiyel yararın fetüsün potansiyel riskinden yüksek olması durumunda kullanılmalıdır.
 • Topikal olarak uygulanan bu kremin anne sütünde saptanabilir miktarlar üretmek için yeterli sistemik absorpsiyona yol açıp açmayacağı bilinmemektedir. Yine de ilacın anne için önemi göz önünde bulundurularak, emzirmeyi mi bırakacağına veya ilacı bırakacağına karar verilmelidir.
 • Çocuklarda güvenlik ve etkinlik oluşturulmamıştır.
 • Ayak mantarı için krem ​​kullanıyorsanız yün veya sentetik malzemelerden (örneğin suni ipek veya naylon) yapılmış çoraplar giymekten kaçının. Bunun yerine temiz, pamuklu çoraplar giyin ve bunları her gün veya ayaklarınız çok terlerse daha sık değiştirin.
 • Sandalet veya nefes alan ayakkabılar giyin.
 • Günde bir veya iki kez ayak parmakları arasında, ayaklarda yumuşak, talk pudrası gibi emici bir pudra veya mantar önleyici pudra kullanın. Kremi kullandığınız zamanlar arasında pudrayı kullanmak en iyisidir. Bu talimatlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.
 • Kasık mantarı için krem ​​kullanan hastalar için, aşağıdaki sürtünmeyi ve tahrişi azaltmaya yardımcı olacak ve ayrıca kasık bölgesinin serin ve kuru kalmasına yardımcı olması için sıkı saran veya sentetik malzemelerden (örn. suni ipek veya naylon) yapılmış iç çamaşırı giymekten kaçının. Bunun yerine bol pamuklu iç çamaşırı giyin.
 • Cildinize yumuşak, talk pudrası gibi emici bir pudra veya mantar önleyici pudra sürün. Pudrayı, bu kremi ​​kullandığınız zamanlar arasında kullanmak en iyisidir. Bu talimatlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.
 • Bu ilacın köpük formu cildinizi güneş ışığına daha duyarlı hale getirebilir. Dışarıdayken güneş kremi kullanın. Güneş ışığından ve solaryumdan kaçının.
 • Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi yaşamı tehdit edebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bir kızarıklık, kaşıntı, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma güçlüğü veya bu ilacı kullanırken ellerinizde, yüzünüzde veya ağzınızda herhangi bir şişlik varsa hemen doktorunuzu arayın. 
 • Ciltte kızarıklık, yanma, batma, şişme veya tahriş varsa bu ilacı kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza danışın.

Nizoral Krem Kullanımı

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunu yapmak, istenmeyen yan etkilere veya cilt tahrişine neden olabilir.

Bu ilaç sadece cilt üzerinde kullanım içindir. Bu kremi gözleriniz, burnunuz, ağzınız veya vajinanız ile temas ettirmeyin. Kesik, sıyrık veya yanık olan cilt bölgelerinde kullanmayın. Bu alanlara temas ederse hemen suyla durulayın.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Ardından etkilenen bölgeye az miktarda kremi uygulayın ve hafifçe ovalayın. Ardından tekrar ellerinizi sabun ve suyla temizleyin.

Etkilenen ve çevresindeki cilt bölgelerini kaplayacak kadar krem ​​uygulayın ve nazikçe ovalayın.

Enfeksiyonun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, semptomlarınız birkaç gün sonra geçmeye başlasa bile, kremi tedavinin tamamı boyunca kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Mantar veya maya enfeksiyonlarının temizlenmesi çok yavaş olabileceğinden, bu ilacı birkaç haftaya kadar her gün kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız belirtileriniz geri gelebilir. Herhangi bir dozu kaçırmayın.

Nizoral Krem Yan Etkileri

Nizoral krem ​​ile topikal tedavi genellikle iyi tolere edilir. En yaygın bildirilen yan etkiler, Nizoral kremin uygulandığı durumlarda yanma hissi veya tahriştir. Kremadaki aktif olmayan bileşenlerin neden olduğu nadir kontakt dermatit vakaları bildirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir