Kükürtlü Sabun Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Kükürtlü sabun son yıllarda saçlara ve cilde olan faydaları ile yeniden gündeme gelen doğal bir bakım ürünüdür. Saç bakımında ve cilt bakımında kullanılan, zengin içerikli kükürtlü sabunun özellikleri, faydaları ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Kükürtlü Sabun Nedir?

Kükürt eskiden “sülfür” olarak biliniyordu. Gnellikle keskin kokusu ile karakterizedir. Beyaz toz halinde olduğu bilinmektedir. Saf kükürt ayrıca epsom tuzu veya alçı tuzları gibi minerallerde de bulunur.

Sülfür, sülfürik asitler, sülfürler ve sülfat gibi bileşiklere yapılabilir. Bu bileşikler şampuanlarda, sabunlarda ve gübrelerde yaygındır. Volkanlarda bulunan sülfür dioksit gibi doğal olarak oluşan başka bileşikler de vardır. Sülfür dioksitin asit yağmuruna neden olduğu için zararlı olduğu bilinmektedir.

Kükürt sabunu, sülfürik asit oluşumunda yaygın bir bileşendir ve bol miktarda bulunur. Bu doğal sabun, akneye neden olan bakterileri azaltarak akneye karşı çalışır ve ayrıca ölü cilt hücrelerini ve fazla yağı temizler. Hassas ve yağlı ciltler kükürt sabunundan en fazla yararlanma eğilimindedir.

Bu sabunun, koyu akne izlerinin tedavisi için nasıl etkili bir tedavi olduğu konusunda hala araştırmalar devam etmektedir. Bu doğal sabun tam akne tedavi sistemi ile kullanıldığında daha etkilidir. Sabunlar, leke temizleyiciler ve maskeler gibi çeşitli kükürt ürünleri bulunmaktadır.

Bu doğal sabun sivilceleri tedavi etmek için kullanılabilir ancak diğer tıbbi rahatsızlıklara karşı ek olarak da alınabilir.

Kükürtlü Sabun Fiyatı 

Bu doğal sabunun bir kalıbı fiyatı 3 lira ile 50 lira arasında değişir.

Kükürtlü Sabun İçindekiler

Genel olarak bu sabunlarda palmiye yağı, lanolin, keçi sütü, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kükürt, gliserin ve arıtılmış su gibi maddeler bulunur.

Kükürtlü Sabun Faydaları

Kükürt veya diğer adı ile sülfür, kaplıcalarda ve volkanik bölgelerde bulunan doğal bir mineraldir. Kaplıca suyuna batırmanın yüzyıllardır cilt koşullarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Kükürt sabunu cildi kurutmak ve sivilceleri önlemek için onlarca yıldır kullanılmaktadır. Ticari sabunlarda bulunan sert kimyasalları kullanmadan cildi temizler ve iltihabı azaltır. Bu yüzden sülfür olarak da bilinen kükürt birçok cilt tedavisinde önemli bir bileşendir. Bu nedenle, bunun akne için en iyi sabun olduğuna inanıyoruz.

Özellikle kadınlar için regl döneminde en kötüsü akne alevlenmeleri yaşamalarıdır. Bu durumda ilk düşünülen şey muhtemelen akne ilaçlarına ulaşmaktır. Bu, genellikle benzoil peroksit veya salisilik asit içeren kozmetik ürünlerdir.

Ne yazık ki, cilt hassasiyetine bağlı olarak, bazı ürünler çok sert olabilir, tahrişe ve soyulmaya neden olabilir. Öte yandan, bu ürünler daha sert akneler için çok zayıf olabilir yani hiçbir fark görmeyebilirsiniz. 

Daha etkili bir akne karşıtı ürüne ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman ihtiyacınız olan şey kükürtlü sabundur. Cilt bakımı bileşenlerinin en göz alıcısı gibi görünse de, akne karşıtı bir bileşen olarak son zamanlarda artan kükürt popülaritesi bizi daha fazlası olduğunu düşünmeye yönlendirdi. Her ne kadar kokusu kötü olsa da mucizevi bir bileşiktir.

Güzellik setinde bu doğal sabunun neden bu kadar sevildiğini anlamak için, biraz daha derine inmek gerekir. Kükürt, çoğunlukla kaplıcaların ve volkanik kraterlerin yakınında bulunan doğal olarak oluşan metal olmayan bir mineraldir. İnsanlar, terapötik kaplıca sularında ıslanmak ve iyileştirici özelliklerini yaşamak için yüzyıllardır kükürt maddesine ilgi duyuyorlar. 

Kükürt içeren bir ürünün cilt tipiniz için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Bu doğal sabunun içerdiği mineral temelde cilt mükemmelliği için tek adrestir. Akne eğilimli, çatlaklardan muzdarip, yağlı ciltler için idealdir. Özellikle ciltteki aşırı yağın kurutulmasında ve ölü yüzey cilt hücrelerinin pul pul dökülmesinde etkilidir. Ayrıca topikal bakterileri öldürmeye ve yayılmasını önlemeye, aknenin temizlenmesine yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Doğal bir mineralden gelen ciddi cilt temizleme gücü, akneler için gerçek bir şifadır.

Kükürtün sayısız faydalarından yararlanmanın birçok yolu olsa da, kükürt özellikle sabun formundayken sihrini gösterir. Bir kükürt sabunu, ciltteki ölü derilerin pul pul dökülmesine ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olarak çalışarak cilt tonuna ve dokusuna yardımcı olabilir. Siyah noktalar ve ölü deriler temizlendiğinde, cildiniz daha düzgün ve daha eşit bir tonda görünecektir. Kükürt maddesinin kötü kokusunu nötralize eden lavanta, yasemin, gül esansiyel yağlar ile zenginleştirilmiş terapötik kükürtü sabun kombinasyonlarını tercih edebilirsiniz. Böylece hoş bir koku alma deneyimi yaşamış olursunuz.

Bu doğal sabun akne, sivilce, tinea versicolor, sedef hastalığı, deri döküntüleri, yağlı cilt, rosacea yani gül hastalığı, seboreik dermatit, uyuz ve kepek gibi birçok cilt hastalığı ve saç derisi hastalığını tedavi etmek için lokal olarak kullanılır.

Kükürtlü Sabun Cilde Faydaları

Kükürt, bir tedavi ajanı olarak çalışmasını sağlayan bazı özelliklere sahiptir. Bakteri, iltihaplanma ve sebum olmak üzere üç şey akne ve sivilceye neden olur. Kükürt bu sorunların ikisine karşı koymaya çalışır.

Siyah noktalar ve beyaz noktalara karşı kükürtlü sabun

Beyaz nokta ve siyah nokta, gözenekleri, ölü cilt hücreleri ve sebum ile tıkayan ciltte iltihaplanma olduğunda oluşur. Kistler, sivilceler, papüller, cildin iltihaplanması meydana geldiğinde ve akne oluşturan bakteriler yüzeyin altına sıkıştığında oluşma eğilimindedir. Bu doğal sabun, beyaz nokta ve siyah noktaların tedavisinde ve sivilcelerin önlenmesinde yaygındır ayrıca sivilcelerin tedavisinde etkili bir yoldur.

Siyah noktalarınız varsa, kurutma maddesi olarak çalıştığı için bu organik sabunu kullanmayı düşünmelisiniz. Cildinizi iyice kurulamak, iltihaplanma ve tahrişe neden olsa da, bu daha fazla akneye yol açabilir. Kükürt sabunu fazla sebumu temizlemeye ve ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Bu, cildin gözenek tıkanmasını önleyen ölü cilt hücrelerini ve sebumu kırma potansiyeline sahiptir.

Sivilcelere ve aknelere karşı kükürtlü sabun

Kükürt ayrıca bakteriyostatik bir ajandır yani sivilce gelişimini önlemesini sağlar. Şimdi, kükürt bakterileri öldürmek yerine, bakterilerin çoğalmasını önler. Bu sayılarını sınırlar ve sivilce oluşumunu azaltır. Sülfürün bu etkiye nasıl sahip olduğu açık değildir ancak işe yarar. Enflamasyon, bu doğal sabunun hitap etmediği en zor akne tetikleyicisidir ancak bazı sabunlar, sivilceleri tedavi etmek için bir anti-enflamatuar ajanla birleştirmiştir. Hassas ve yağlı cilt tiplerinde olağanüstü sonuçlar görülür.

Hassas ve yağlı cilt tipleri, bu doğal sabunun kurutma etkisi nedeniyle bu üründen faydalanırlar. Bu doğal sabunun bir kurutma maddesi olduğunu söylemek güvenli olsa da diğer akne ürünleri gibi agresif bir madde değildir. Bu doğal sabunu kullanmak, haftada bir kez uygulanırsa tahriş ve kızarıklığa neden olmadan temiz bir cildiniz olmasına yardımcı olabilir. En iyi sonuçları almak için nazik ve su bazlı bir nemlendirici krem kullanmanız gerekecektir.

Yağlı ciltler için, beyaz noktaların ve siyah noktaların oluşması kolaydır çünkü cildin altındaki aşırı yağ, gözenekleri tıkayabilir. Enflamasyonu azaltmak veya bakterileri öldürmek için akne tedavileri yağlı ciltlerle iyi çalışamaz çünkü ürünler ekstra yağ yoluyla ciltten geçemez. Bu doğal sabun ise ciltteki fazla yağı kurutabilir.

Sahip olduğunuz cilt türünden bağımsız olarak, uygulamadan önce sahip olduğunuz herhangi bir akne ürününü test etmeniz gerekir. Bu doğal sabunu denerken, bileğin iç kısmına az miktarda uygulayın ve önerilen süre boyunca bekleyin. Cildiniz kaşınırsa, kızarırsa veya yanarsa, nazikçe yıkayın ve kullanmaktan kaçının.

Akne izlerini azaltmak için kükürtlü sabun

Bu doğal sabun peeling yapısıyla ciltteki ölü derilerin temizlenmesine ve arınmasına yardımcı olabilir. Akne iyileştikten sonra veya sivilce temizlendikten sonra birçok insanın cildinde iz bırakır. Buna hiperpigmentasyon denir. Koyu lekeler, açık tenli insanlarda birkaç ay sürebilir ve koyu tenli insanlarda yıllarca kalabilir.

Cilt aydınlatıcı ürünler koyu cilt hiperpigmentasyonunu azaltabilmesine rağmen aynı zamanda hafif lekeler oluşturabilir ve koyu akne izlerini daha da koyulaştırabilirler. Bu doğal sabun koyu lekeler ve hiperpigmentasyonun tedavisinde yardımcı olabilir çünkü ölü derileri temizler ve yeni cilt hücrelerinin oluşmasını sağlar ve çoğu cilt açıcı ürün kadar sert değildir.

Bu amaç için bu doğal sabunu kullanmadan önce, halen araştırmaların devam ettiğini unutmayın. Daha önce söylediğimiz gibi, yama testi yapmayı unutmayın ve herhangi bir renk değişikliği gördüğünüzde bu doğal sabunu kullanmayı bırakın.

Kükürtlü Sabun Saçlara Faydaları

Saçlar, kükürt içeriği yüksek olan keratin adlı bir protein içerir. Bu yüzden kükürtlü sabun, sağlıklı saça gücünü ve elastikiyetini kazandırır. Yeterli kükürt olmaması kolayca kırılan saçlara yol açar. Bu yüzden saç kırıklarını onarmak için bu doğal sabunu kullanabilirsiniz.

Saç uzaması, saçların çıkması, dinlenme ve dökülme olmak üzere üç aşamalı bir döngüdedir. Saç dökülmesi konusunda endişe duyan erkekler ve kadınlar için, yeni saçlar çıkma aşamasını ve dinlenme aşamasını uzatmaya çalışmak önemlidir. Bu doğal sabun, yeni saçlar çıkma evresini uzatmaya yardımcı olarak, saçın döngü boyunca daha uzun ve daha sağlıklı olmasını sağlayarak, ince telli saçları dolgun hale getirir.

Seboreik dermatit yaygın bir cilt hastalığıdır ve cildin kırmızı, yağlı, pullu ve pul pul görünmesine neden olur. Derideki bir mantardan kaynaklanır. Kükürt sabunu, sorunlu bölgelerdeki  mantar miktarını azaltmaya yardımcı olur. Böylece seboreik dermatit hastalığını doğal olarak iyileştirir. Ayrıca kepek tedavisinde de bu sabun oldukça etkilidir.

Kükürtlü Sabun İçeriği Nedir?

Genel olarak bu ürünlerde palmiye yağı, lanolin, zeytinyağı, aloe vera özü, hindistan cevizi yağı, keçi sütü, jojoba yağı, kükürt, gliserin ve arıtılmış su gibi maddeler bulunur.

Kükürtlü Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Kükürt sabununun dört çeşidi vardır. Peki bunlar nelerdir?

Mineralli Kükürt Sabunları

Bu tür kükürtlü sabunları cildi nemlendirir ve iyileştirir. Ölü deniz mineralleri ve kükürt ile zenginleştirilen bu kükürt sabunları, cilt problemlerini iyileştirdiği için bilinir.

Yüz ve vücut bakımı için kullanılan bu doğal sabun, ciltteki fazla yağı dengeler. Sivilce ve diğer cilt lekelerinin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur.

sedef hastalığı ve egzama gibi cilt bozukluklarının neden olduğu semptomları tedavi eden bu organik sabun, cilde doğal dengesini geri kazandırır. Cildin doğal nemini dengeleyen zeytinyağı ve aloe vera gibi maddeler içerir.

Mineralli kükürtlü sabunlar, aradığınız yüz bakım çözümünü sağlayacaktır. Hassas ama etkili formülü ile cildinizdeki sivilce ve diğer lekelerin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur aynı zamanda yağlılığı azaltarak ve gözenekleri açık tutarak beyaz noktaların ve siyah noktaların görünümünü azaltır.

Lanolinli Kükürt Sabunları

Kükürt sabunu, sedef hastalığı, egzama ve akne gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için iyileştirici yetenekleri ile efsanedir.

Lanolin, çatlamış dudaklar, bez döküntüsü, pişik, pürüzlü ayaklar, çatlamış topuklar, küçük kesikler ve küçük cilt aşınmaları tedavisinde etkilidir. Cildinizin doğal nem seviyeleri de kuru, kaşıntılı veya tahriş olmuş cilde ekstra ipeksi bir his vererek lanolin ile dengelenir ve optimize edilir. Bu iki değerli maddenin kombinasyonu olan lanolinli kükürt sabunu, cildinizi nazik ve pürüzsüz tutarken yüzünüzü ve vücudunuzu iyice temizlerler.

Salisilik Asitli Kükürt Sabunları

Gelişmiş kollodial kükürt bazlı bu sabunlar sülfür ve salisilik asit kombinasyonundan oluşur. Akne tedavisiyle cilt bakımında, saç derisi temizliği ile saç bakımında ve vücut bakımında kullanılır. Bunların yanı sıra, tinea versicolor, dermatomycosis furfuracea, pityriasis versicolor ve tinea flava gibi cilt hastalıklarını da tedavi eder.

Akne İçin Kükürt Sabunları

Bu tür kükürtlü sabunlar, ciltten siyah nokta ve beyaz noktaları temizler. Akne ve sivilcelerin çoğunu ortadan kaldırmak için gözeneklere nüfuz eder. Ciltteki sivilce izlerini iyileştirirken, yeni sivilce lekeleri oluşumunu önler.

Bu doğal sabunu, sadece sivilce bulunan bölgelere uygulayın. Bu doğal sabunu kullanırken, gözlerden ve mukoza zarlarından kaçının. Temas halinde su ile iyice durulayın. Aşırı cilt tahrişi gelişir veya artarsa, kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın. Aynı anda başka bir topikal ilaç kullanırsanız cilt tahrişi ve kuruluğu daha olasıdır. Tahriş olursa, her seferinde sadece bir topikal akne ilacı kullanın.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

Bu doğal sabunu ıslak cilde, yüze ya da saçlara uygulayın ve iyice köpürmesini sağlayın. Ardından bol suyla cildinizi, yüzünüzü ve saçlarınızı durulayın. Duştan sonra bir vücut losyonu ve hafif bir nemlendirici krem uygulamayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir