Huawei, Samsung’u Geçerek Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

Counterpoint tarafından yapılan araştırmanın sonucu gerçekten şaşırtıcı. Bu araştırmaya göre Huawei, ilk kez Samsung’un geçerek dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna oturdu. Belirttiğimiz bu veri bu yılın Nisan ayına ait olmakla beraber birçok farklı faktör bu durumun oluşmasına sebep olmuştur.

Her şeyden önce Samsung koronavirüs salgını nedeniyle geçici bir süre üretim ve tedarik konusunda yavaşlama yaşadı. Şirket, en önemli pazarları olan Hindistan, ABD, Latin Amerika ve Avrupa’ya güçlü bir şekilde güvenmektedir.

Ancak fiziksel mağazaların kapanması ve akıllı telefon talebindeki düşüş nedeniyle Samsung da çeşitli sıkıntılar çekti. Güney Koreli teknoloji devi, Nisan ayında %17 pazar payı elde ederken, Huawei pazar payını %19 seviyesine çıkararak en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna yükseldi.

Huawei’nin pazar payını arttırmasının arkasında da tabii ki bazı sebepler var. Nisan ayında Çin’deki akıllı telefon sektörü biraz da olsa toparlandı ve Huawei kendi ana karasında son derece iyi bir performans gösterdi. Google Mobil Servisleri’nin eksikliği nedeniyle düşüş yaşadığı bazı pazarlardaki kaybını kendi ülkesi Çin’de elde ettiği yüksek satışlar ile telafi etti.

Önümüzdeki süreçte koronavirüs salgını eğer etkisini belirli düzeyde düşürürse Samsung da etkili olduğu pazarlarda daha verimli sonuçlar ortaya koyacaktır. Bu durumda Güney Koreli teknoloji devi Samsung, satışlardaki düşüşü büyük olasılıkla toparlayacak ve yeniden zirvedeki yerini alacaktır.

“Huawei, Samsung’u Geçerek Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir