Emla Krem Ne İşe Yarar?

Emla krem genel olarak cilt üzerinde kullanılan bir lokal anestezi kremidir. Peki Emla krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Emla Krem Nedir?

Bu krem lidokain ve prilokain adı verilen iki aktif madde içerir. Bunlar lokal anestezik adı verilen bir grup ilaca aittir.

Bu krem, uygulanan bölgedeki deriyi kısa bir süre için uyuşturur. Bazı tıbbi operasyonlardan ve cerrahi işlemlerden önce cilde uygulanan bir üründür. Bu krem ciltte ağrıyı durdurmaya yardımcı olur ancak yine de baskı ve dokunma hissi olabilir.

Emla Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 186.01 liradır.

Emla Krem Kullanım Alanları

Bu krem, lidokain ve prilokain adlı maddeleri içeren lokal bir anesteziktir yani uyuşturma ilacıdır. Vücudunuzdaki sinir sinyallerini engelleyerek çalışır.

Bu krem ​​normal sağlam cildin ya da genital bölgenin membran yüzeylerini uyuşturmak için kullanılır. Bu krem sizi bu alanlarda küçük ameliyatlara veya tıbbi prosedürlere hazırlamak için kullanılır.

Emla Krem Faydaları

Bu ilaç iki amid tipi lokal anestezik, lidokain ve prilokain içerir. İğne, deri greftleri veya cilt lazer cerrahisi gibi belirli prosedürlerden önce ağrıyı önlemek için normal, tahriş olmamış ciltte veya dış genital bölgede kullanılır. Cildi ve çevresindeki alanı geçici olarak uyuşturarak çalışır.

Bu ürün tek başına tedavi edilen bölgeyi tamamen uyuşturamazsa, genital siğillerin temizlenmesi gibi belirli prosedürler için yeterli ağrı kesici sağlamak için bir lidokain enjeksiyonu yapılmadan önce alanı uyuşturmak için kullanılabilir.

Bu krem dövme, kaş doldurma, ağda, aşı, iğne yaptırma, lazer epilasyon, iğneli epilasyon ve mini estetik operasyonlar gibi prosedürlerden önce uygulama alanını uyuşturmak için de kullanılır.

Emla Krem Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Lidokain veya prilokaine, diğer benzer lokal anesteziklere veya bu ilacın diğer bileşenlerine alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın.
 • Sizin veya çocuğunuzun, glikoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği adı verilen kanı etkileyen nadir görülen kalıtsal bir hastalığınız varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Sizde veya çocuğunuzda metaemoglobinaemi adı verilen kan pigment seviyeleri ile ilgili bir sorununuz varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Bu kremi bacaklarda oluşan cilt döküntüsü, kesik, sıyrık veya diğer açık yaraları olan bölgelerde, bacak ülseri hariç kullanmayın. Bu sorunlardan herhangi biri mevcutsa, kremi kullanmadan önce doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
 • Sizde veya çocuğunuzda atopik dermatit adı verilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığınız varsa, daha kısa bir uygulama süresi yeterli olabilir. 30 dakikadan uzun uygulama süreleri lokal cilt reaksiyonu insidansında artışa neden olabilir.
 • Kalp ritim bozuklukları için özel ürünler kullanıyorsanız (amiodaron gibi sınıf III antiaritmikler) bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu durumda doktor kalp fonksiyonunuzu izleyecektir.
 • Yeni traşlı cilt üzerinde potansiyel olarak gelişmiş emilim nedeniyle, önerilen dozu, cilt alanını ve uygulama süresini takip etmek önemlidir.
 • Tahrişe neden olabileceğinden, bu kremi gözler ile temas ettirmekten kaçının. Yanlışlıkla bu krem gözler ile temas ettirirseniz derhal ılık su veya tuz (sodyum klorür) çözeltisi ile iyice durulamalısınız. 
 • Bu kem, bozulmuş kulak zarına uygulanmamalıdır.
 • Tüberküloz aşısı gibi canlı aşıları yaptırmadan önce bu kremi kullandığınızda, aşı sonucunu takip etmek için talep edilen süreden sonra doktorunuza danışmalısınız.
 • Üç aydan küçük bebeklerde ve yenidoğan bebeklerde geçici, klinik olarak anlamlı olmayan kan pigment düzeylerinde bu krem uygulandıktan on iki saat sonrasına kadar “mehemoglobinemi” görülür. Yeni doğan bebeklerin topuklarından kan alınırken veya sünnet için yeterli analjezi sağlamak için bu kremin etkinliği klinik çalışmalarda doğrulanamamıştır.
 • Bu kremin aktif maddelerin emilimine ilişkin yetersiz veri nedeniyle on iki yaşın altındaki çocukların genital cildine ve genital mukozaya uygulanmamalıdır.
 • Bu krem erken doğmuş bebeklerde kullanılmamalıdır.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız, yakın zamanda kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Buna reçetesiz satın aldığınız ilaçlar ve bitkisel ilaçlar da dahildir. Bunun nedeni, bu kremin bazı ilaçların çalışma şeklini etkileyebilmesi ve bazı ilaçların bu kremi etkileyebilmesidir.
 • Özellikle, siz veya çocuğunuz sülfonamidler ve nitrofurantoin adı verilen enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan herhangi birini kullandıysanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Fenitoin ve fenobarbital adı verilen epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlardan herhangi birini kullandıysanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Diğer lokal anesteziklerden herhangi birini kullandıysanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Amiodaron gibi düzensiz bir kalp atışını tedavi etmek için ilaçlar herhangi birini kullandıysanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olmayı planlıyorsanız veya bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu kremi hamilelik sırasında ara sıra kullanımının fetus üzerinde olumsuz etkileri olması muhtemel değildir. Hayvan çalışmaları, erkek veya dişi doğurganlığında herhangi bir bozulma olmadığını göstermiştir.
 • Bu kremdeki aktif maddeler (lidokain ve prilokain) anne sütüne geçer. Bununla birlikte, miktar o kadar azdır ki, genellikle çocuk için bir risk yoktur.

Emla Krem Kullanımı

Bu kremi her zaman tam olarak bu broşürde tarif edildiği gibi veya doktorunuz, eczacınız veya hemşirenizin size söylediği şekilde kullanın. Emin değilseniz doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.

Bu kremi  nereye uygulayacağınız, ne kadar kullanacağınız ve ne kadar süre bırakacağınız, ne için kullanıldığına bağlı olacaktır. Bu krem, cinsel organlarda sadece bir doktor veya hemşire tarafından kullanılmalıdır. Bacak ülserlerinde bu krem kullanıldığında, bir doktor veya hemşire kullanımını denetlemelidir.

Bacak ülserleri hariç kesikler, sıyrıklar veya yaralar, deri döküntüsü veya egzama olduğunda, gözlerin içinde veya yakınında, burun, kulak veya ağzın içinde, anüs bölgesinde ve çocukların cinsel organlarında bu kremi kullanmayın.

Sıklıkla krem ​​uygulayan veya temizleyen kişiler, aşırı duyarlılık gelişimini önlemek için temastan kaçınılmalıdır. Tüpün koruyucu membranı kapak uygulanarak delinir.

Krem cilde kalın bir tabaka halinde sürülür. Bu broşürdeki veya doktorunuzun talimatlarını uygulayın. Bazı durumlarda doktorunuz bu kremi uygulamak zorundadır.

Krem daha sonra bir pansuman ile kaplanır. Bu, prosedür başlamadan hemen önce çıkarılır. Kremi kendiniz uyguluyorsanız, doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz tarafından pansuman verildiğinden emin olun.

On iki yaşın üzerindeki yetişkinler ve ergenler için, kremi ​​işlemden önce en az bir saat önce sürün (krem cinsel organlarda kullanılmadığı sürece). Ancak, beş saatten daha uzun süre kullanmayın.

Emla Krem Yüze Sürülür Mü?

Bu kremi ağda yapmak isteyen kişiler yüzüne sürebilir. Fakat kaş bölgesinde kullanırken dikkat etmek ve gözler ile temas ettirmemek gerekir. Bir saat bekledikten sonra istenen bölge uyuşacaktır.

Emla Krem Diş Ağrısını Geçirir Mi?

Bu krem haricen yani cilt üzerinde kullanılır. Kesinlikle diş için ağız bölgesine uygulanmaz.

Emla Krem Nereden Alınır?

Bu kremi eczanelerden temin edebilirsiniz.

Emla Kremin Yan Etkileri

Bu kremin uygulandığı bölgede kızarıklık, cildin kabarması, şişme, karıncalanma, yanma veya ciltte yanma olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanda herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur.

Yavaş solunum ve nefes almada zorluk, baş dönmesi, bayılma, hızlı ya da yavaş veya düzensiz kalp atışı, zihinsel değişiklikler, ruh hali değişiklikleri, nöbetler, şiddetli uyuşukluk, soluk cilt, mavimsi cilt, gri cilt, olağandışı yorgunluk ve nefes darlığı gibi nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen kremi temizleyin ve hemen tıbbi yardım alın. 

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, döküntü, kaşıntı yüz, dil, dudak ve boğaz bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın. 

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir