Differin Jel Nasıl Kullanılır?

Differin jel pek çok farklı cilt problemini iyileştiren ve tedavi eden bir üründür. Peki Differin jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Differin Jel Krem Nedir?

Bu jel krem, komedonların, papüllerin ve püstüllerin baskın olduğu hafif ila orta aknenin kutanöz tedavisi için önerilmektedir. Yüz, göğüste veya sırttaki akne tedavisi için uygundur.

Bu jel krem, A vitamini gibi topikal bir cilt bakım kremidir yani cildin yüzeyine uygulanan bir ilaçtır. Bu jel krem cildin kendini yenilemesine ve onarmasına olanak tanır. 

Bu jel krem en az on iki yaşında olan kişilerde şiddetli akne ve sivilce iyileştirilmesi için uygulanır. Bu jel krem akne ve sivilceleri temizleyerek ve azaltarak çalışır. Bu jel krem, bu yazıda belirtilmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Differin Jel Etken Madde

Bu jel kremin etken maddesi adapalendir.

Differin Jel Eşdeğeri

Bu kremin eşdeğeri Palexil Jel’dir.

Differin Jel İçeriği

Bu jel kremin etken maddesi adapalendir. Yardımcı maddeleri arasında karbomer 940, edetat disodyum, metilparaben, poloksamer 182, propilen glikol, arıtılmış su ve sodyum hidroksit adlı maddeler bulunur.

Differin Jel Fiyatı

Bu jel kremin şimdiki fiyatı 55.05 liradır.

Differin Jel Muadili

Bu kremin muadili Palexil Jel’dir.

Differin Jel Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Bu jel krem kullanmadan önce, bu ilacın etken maddesi ve yan maddelerine karşı herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.  A vitamini ile ilgili ilaçlara (izotretinoin gibi diğer retinoidler) veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.
  • Bu jel kremi kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza özellikle egzama olmak üzere tıbbi geçmişinizi söyleyin.
  • Bu jel krem sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zaman geçirmeyin. Bronzlaşma kabinleri, solaryum ve güneşlenmek gibi aktivitelerden uzak durun. Rüzgar veya soğuk gibi aşırı hava koşulları da cildi hassas hale getirebilir ve tahriş edebilir. Günlük güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanığı veya ciltte kabarcıklar ya da kızarıklık varsa hemen doktorunuza söyleyin. Bu kremi uygulamadan önce güneş yanığının tamamen yok olmasını bekleyin.
  • Bu jel kremi kullanırken, işlem görmüş bölgelerde epilasyon için elektroliz, ağda ve kimyasal tüy dökücü kremler kullanmaktan kaçının.
  • Son zamanlarda sülfür, resorsinol veya salisilik asit içeren ürünler kullandıysanız, dikkatli bir şekilde bu jel kremi kullanın. Bu jel kremi kullanmadan önce bu tür ürünlerin cilt üzerindeki etkilerinin azalmasını bekleyin.
  • Bu ilaç cilt tarafından emildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile olabilecek kadınlar bu ilacı kullanmamalıdır.
  • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Bu jel kremi kullanırken hamile kalmamalısınız. Bu ürün doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hamile kalırsanız, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.
  • Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Differin Jel Faydaları

Komedojenik olmayan, kokusuz bu jel krem retrosid adapalen içerir. Bu kremi düzenli kullandığınız takdirde akneler, akne alevlenmeleri ve sivilceleri temizler. Bu jel krem siyah noktaları, beyaz noktaları, koyu lekeleri ve tıkanmış gözenekleri önler. Gözenekleri temizler. Sivilceleri temizleyerek cilt tonunu ve dokusunu geri kazandırır.

Differin Jel Cilde Faydaları

Differin jel krem, A vitamini ürününe benzer bir şekilde topikal bir üründür. Yani haricen ve cilde uygulanan bir jel kremdir. Ciltteki sivilceler, akneler, siyah noktalar, koyu lekeler, beyaz noktalar ve tıkanmış gözenekleri iyileştirir.

Diğer retinol ürünlere göre bu jel kremde önemli ölçüde artırılmış uyumluluk, daha az tahriş riski (kuruluk, soyulma) ve genel kullanım kolaylığı ile sonuçlanabilen kozmetik olarak zarif formülasyondur.

Bu jel krem formülasyonu iyi tolere edildiğinden, benzer potansiyele sahip diğer birçok retinoidden çok daha düşük tahriş potansiyeline sahiptir. Bu önemlidir çünkü tahriş, enflamatuar cilt hücrelerinin ve pigment hücrelerinin (melanositler) uyarılması sonucu istenmeyen pigmentasyona yol açabilir. Bunun oluşma riski ciltte daha fazladır.

İstenmeyen pigmentasyon ile ilgili olarak, bu jel krem dahil retinoidlerin bazı ek faydaları, istenmeyen pigment ve yaşlılık lekelerinin solmasıdır. Retinoidler ayrıca cildin pürüzlü lekelerini yumuşatabilir.

Bu jel krem, retinoid olarak sınıflandırılır ve akne tedavisi için uygulanır. Akne tedavisine ek olarak retinoidler, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltan kolajen üretimini arttırır. Ayrıca ciltte yeni kan damarlarının üretimini uyararak cilt dolaşımını ve canlılığını artıran anti-aging bakımına yardımcı olurlar. Kırışıklıklardaki iyileşmenin gözle görülür şekilde fark edilmesi bir yıla kadar sürebilir. Cildin canlılığında iyileşme genellikle çok daha erken görülür. 

Differin Jel Kullanımı

Bu kremi kendi kendinize tedavi için kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun ve uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, talimatlara uygun olarak kullanın.

Bu ilacı, genellikle yatmadan önce günde bir kez doktorunuz veya ürün paketi tarafından belirtilen şekilde kullanın. Kullanmadan önce, etkilenen cildi hafif veya sabunsuz bir temizleyici ile hafifçe temizleyin ve kurulayın.

Jel, krem ​​veya losyon kullanıyorsanız, bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. İnce bir tabakaya az miktarda ilaç uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın.

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Bu ilacı gözlerinize veya dudaklarınıza temas ettirmekten kaçının. İç dudak bölgesine veya burun ya da ağız içine uygulamayın. Bu ilaç gözünüze kaçarsa, bol miktarda su ile yıkayın. Göz tahrişi gelişirse doktorunuzu arayın. Kesikler, sıyrıklar veya güneşte yanmış bölgelere ya da egzamadan etkilenen cilde uygulamayın.

Bu jel kremin kullanımının ilk birkaç haftasında, sivilceniz daha kötü görünebilir çünkü ilaç cildin içinde oluşan sivilcelerin yüzeye çıkmasına ve daha sonra temizlenmesine neden olur. Bu ilacın sonuçlarını fark etmek sekiz ila on iki hafta sürebilir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte kullanın. Daha fazla miktarda kullanmayın veya belirtilenden daha sık kullanmayın. Cildiniz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etkiler (kızarıklık, soyulma veya ağrı gibi) geliştirme riskiniz artacaktır.

Bu ilaç farklı güçlerde ve formlarda mevcuttur. Kullanmanız için en iyi ilaç türü cildinizin durumuna ve tedaviye yanıtınıza bağlı olacaktır. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Differin Jel Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Evet, bu  kremi aile hekimi reçeteye yazabilir.

Differin Jel Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Bu jel kremin ambalaj paketindeki son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz.

Differin Jel Yan Etkileri

İlacı uyguladıktan hemen sonra kısa bir sıcaklık veya batma hissi oluşabilir. İlaç kullanımının ilk iki ila dört haftasında ciltte kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, hafif yanma veya sivilcenin kötüleşmesi gibi yan etkiler görülebilir. Bu etkiler genellikle düzenli kullanım sonucunda azalır. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Doktorunuz bu kremi kullanma sıklığınızı azaltmanızı, dozajını değiştirmenizi veya kullanmayı bırakmanızı isteyebilir.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Çok kızarıklık, tahriş olmuş cilt, yoğun yanma hissi, göz kızarıklığı ve göz sulanmsı (konjonktivit), göz kapağı şişmesi ve deri renk değişikliği gibi olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Fakat dil, dudak, boğaz ve yüz bölgesindeki şişlikler, aşırı baş dönmesi, nefes almada zorluk, ciltte döküntü ve kaşıntı gibi aşırı hassasiyetler gelişirse hemen doktorunuza başvurun. 

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir