Cutivate merhem ne işe yarar?

Cutivate merhem pek çok değişik dermatolojik rahatsızlığın tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır. Peki Cutivate merhem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Cutıvate Merhem Nedir?

Bu merhem atopik dermatit gibi çeşitli cilt sorunlarının neden olduğu kızarıklık, kaşıntı, şişme veya diğer rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Bu ilaç bir kortikosteroiddir (kortizon benzeri ilaç veya steroid). Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir.

Cutivate Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Dalman krem, Flixair krem, Flixon krem, Flixonase krem, Flixotide krem, Flutel krem, Flixotide krem ve Xencort krem vardır.

Cutivate Krem Fiyatı 

Bu merhemin güncel fiyatı 12.09 TL’dir.

Cutıvate Merhem Neye Yarar?

Bu krem, kortikosteroidler adı verilen ilaç sınıfına aittir. Egzama, sedef hastalığı veya dermatit gibi cilt rahatsızlıklarının kızarıklığını, kaşınmasını ve şişmesini azaltmak için kullanılır.

Doktorunuz bu ilacı, bu makalelerde listelenenlerin dışındaki hastalıklar için önermiş olabilir. Ayrıca, bu ilacın bazı formları burada tartışılan tüm rahatsızlıklar için kullanılmayabilir. Bunu doktorunuzla tartışmadıysanız veya bu ilacı neden aldığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayınız. Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile, bu merhemi kimseye vermeyin. Doktorları tarafından reçete edilmemişse, insanların bu ilacı almaları zararlı olabilir.

Cutivate Krem Neye İyi Gelir?

Cutivate krem ​​ve merhem, topikal kortikosteroid adı verilen bir ilaç türü olan aktif bileşen flutikazon propiyonat içerir. Bu krem, ciltteki iltihabı azaltmak için kullanılan güçlü bir steroiddir.

Cilt iltihabı, alerjik bir reaksiyon veya cildin tahriş olması, deride kan damarlarının genişlemesine ve tahriş olmuş bölgenin kızarmasına, şişmesine, kaşınmasına ve ağrılı olmasına neden olan çeşitli maddelerin salınmasına neden olduğunda meydana gelir.

Bu merhem, bu enflamatuar maddelerin salınmasını durdurmak için cilt hücrelerinin içinde hareket eder. Bu şişliği, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltır ve böylece cildi daha fazla tahriş edebilecek kaşınmayı önlemeye yardımcı olur.

Bu merhem, kremden daha yağlı bir forma sahiptir. Cildin çok kuru, pullu bölgeleri için daha uygundur, oysa nemli veya sızan cilt en iyi kremle tedavi edilir.

Cutivate krem ​​ve merhem, atopik egzama, alerjik kontakt dermatit, tahriş edici kontakt dermatit, yağlı, kırmızı ve pullu alanları olan iltihaplı cilt durumu (seboreik dermatit) ve sedef hastalığı gibi şiddetli iltihaplı cilt rahatsızlıkları ile ilişkili cilt iltihabı ve kaşıntıyı gidermek için reçete edilir.

Ayrıca bu krem yoğun kaşıntıya (prurigo nodularis) eşlik eden deride sert nodüllerin patlaması, sürtünme ve kaşınmadan kaynaklanan kalınlaşmış kaşıntılı cilt alanları (liken simpleks veya nörodermatit), genellikle bileklerde, inciklerde, sırtın alt kısmında ve cinsel organlarda düz, kaşıntılı, menekşe rengi döküntülere neden olan cilt hastalığı yani liken planus tedavisinde uygulanır.

Ayrıca diskoid lupus eritematozus olarak bilinen iltihaplı deri hastalığı, deride yoğun ve yaygın kızarıklığın olduğu jeneralize eritrodermi adı verilen bir durum (oral veya enjekte edilen kortikosteroidlerin yanında krem ​​veya merhem kullanılır) ve böcek ısırıklarına ve sokmalarına karşı şiddetli reaksiyonlara karşı bu krem kullanılır.

Cutivate Merhem  Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Flutikazona veya bu ilacın herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa bu merhemi kesinlikle kullanmayın. 
  • Akne vulgarisiniz varsa (siyah nokta, kist, papül ve püstüllerden oluşan yüzü, üst sırtı ve göğsü etkileyen iltihaplı salgın) bu merhemi kesinlikle kullanmayın. 
  • Ağız çevresinde cilt iltihabı varsa bu merhemi kesinlikle kullanmayın. 
  • Anüs veya cinsel organlarda kaşıntı varsa bu merhemi kesinlikle kullanmayın. 
  • Rosacea (burnu, alnı ve yanakları etkileyen kırmızı irin içeren lezyonlar) varsa bu merhemi kesinlikle kullanmayın. 
  • Cilt enfeksiyonları varsa (uçuk, herpes simplex, su çiçeği, impetigo, ayak mantarı, saçkıran, pamukçuk) bu merhemi kesinlikle kullanmayın. 
  • Bu ilacı on iki yaşın altındaki çocuklara veya dermatit, pişik ve bebek bezi döküntüleri dahil olmak üzere mantar veya bakterilerin neden olduğu deri lezyonları olan çocuklara vermeyin.

Cutivate Merhem Nasıl Kullanılır?

Bu merhem genellikle günde bir veya iki kez veya doktorunuzun talimatlarına göre uygulanır. Etkilenen bölgeyi ince bir film tabakası ile tamamen kaplayacak kadar ilaç uygulayın ve yavaşça ovalayın.

Vücut ağırlığı, diğer tıbbi durumlar ve diğer ilaçlar gibi birçok şey kişinin ihtiyaç duyduğu ilaç dozunu etkileyebilir. Doktorunuz burada listelenenlerden farklı bir doz önermişse, doktorunuza danışmadan ilacı alma şeklinizi değiştirmeyin.

Bu ilacı tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız önemlidir. Bir dozu atlarsanız, mümkün olan en kısa sürede uygulayın ve düzenli programınıza devam edin. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve düzenli doz programınıza devam edin. Kaçırılan bir dozu telafi etmek için çift doz uygulamayın. Bir dozu atladıktan sonra ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilacı oda sıcaklığında saklayın ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

İlaçları atık suya (örneğin lavabonun altına veya tuvalete) veya evsel çöplere atmayın. Eczacınıza artık ihtiyaç duyulmayan veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçların nasıl atılacağını sorun.

Cutivate Merhem Yan Etkileri 

Birçok ilaç farklı yan etkilere neden olabilir. Bir yan etki, bir ilaca normal dozlarda alındığında istenmeyen bir tepkidir. Yan etkiler hafif veya şiddetli, geçici veya kalıcı olabilir.

Kuru cilt, kaşınan cilt ve parmakların uyuşması gibi yan etkiler bu ilacı alan herkes tarafından görülmez. Yan etkiler konusunda endişeleriniz varsa, bu merhemin risklerini ve faydalarını doktorunuzla konuşmanız gereklidir.

Bu yan etkiler, bu ilacı alan kişilerin en az yüzde biri tarafından bildirilmiştir. Bu yan etkilerin çoğu yönetilebilir ve bazıları zamanla kendiliğinden tamamen yok olabilir. Bu yan etkilerle karşılaşırsanız ve şiddetli veya rahatsız edici ise hemen doktorunuza başvurun. Eczacınız, yan etkilerin yönetimi konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Siyah noktalar, küçük iltihaplı kabarcıklar ve yüzü, sırtın üst kısmını ve göğsü etkileyen irin içeren kabarcıklar, yanma hissi, yüzey kan damarlarının genişlemesi, saç köklerinin iltihabı, çizgiler veya çizgiler gibi görünen düzensiz cilt alanları, ten renginde değişiklikler, ağız çevresinde kızarıklık, şiddetli kaşıntı, şişme veya cilt kuruluğu, cilt tahrişi, ciltte inceltme ve ciltte veziküller, püstüller ve sarı kabuklar (impetigo) gibi yan etkilerin çoğu çok sık görülmese de, ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Nefes almada güçlük ve göğüste sıkışma, yüzde veya boğazda şişme, deri topakları, kızarıklık veya kurdeşen gibi ciddi bir alerjik reaksiyonun semptomlarından herhangi biri meydana gelirse hemen bu merhemi kullanmayı bırakın ve derhal tıbbi yardım isteyin. Acil olarak doktorunuza başvurun.

Bazı kişiler burada bahsedilen yan etkilerin dışında farklı yan etkiler yaşayabilir. Bu merhemi cildinize uygularken sizi endişelendiren herhangi bir belirti fark ederseniz, hemen bu merhemi kullanmayı bırakın ve çok acil olarak doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir