Cleocin vajinal krem ne işe yarar?

Cleocin vajinal krem, çeşitli cilt hastalıklarını tedavi eden bir üründür. Eğer Cleocin vajinal krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Cleocin Vajinal Krem Nedir?

Bu ilaç, belirli bir vajinal enfeksiyon türünü (bakteriyel vajinozis) tedavi etmek için uygulanan bir kremdir. Bu krem, bakteri üremesini durdurarak çalışan bir antibiyotik ilaçtır.

Cleocin Vajinal Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Cleocin fosfat ampul, Cleocin-T topikal çözelti, Fostat-Ex, Cleocin kapsül, Biocline ampul, Klindan ampul, Clin ampul, Klinoksin ampul, Nefroset tablet, Cineset tablet, Phos-Ex ve Mimpara tablet vardır.

Cleocin Vajinal Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 19.33 liradır.

Cleocin Vajinal Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Cleocin (klindamisin fosfat) vajinal krem, bakteriyel vajinozis tedavisinde (Haemophilus vajinit, Gardnerella vajinit, spesifik olmayan vajinit, Corynebacterium vajinit veya anaerobik vajinoz olarak adlandırılır) kullanılan bir antibiyotiktir. Bu vajinal krem jenerik formda mevcuttur.

Cleocin Vajinal Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genel olarak bakteriyel vajinozis adı verilen bakteriyel vajinal enfeksiyonun tedavisinde uygulanır.

Cleocin Vajinal Krem Ne Kadar?

Bu kremin fiyatı 19.33 liradır.

Cleocin Vajinal Krem Gebelik Kategorisi Nedir?

Bu kremin gebelik kategorisi B’dir.

Cleocin Vajinal Krem Adetliyken Kullanılırmı?

Bu kremi regl döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Cleocin Vajinal Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Eğer lincomycin, clindamycin veya bu kremin etken maddesine ya da yardımcı maddelerinden herhangi bir kısmına alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın.
 • Diğer ilaçlar, yiyecekler veya maddelere karşı alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın. Doktorunuza alerjiyi ve sahip olduğunuz belirtileri bildirin.
 • Antibiyotikle ilişkili kolit, bölgesel enterit, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı adı verilen şiddetli ishal gibi sağlık sorunlarından herhangi birini yaşadıysanız bu kremi kullanmayın.
 • Eritromisin içeren herhangi bir ürün kullanıyorsanız bu kremi kullanmayın.
 • Bu, bu vajinal krem ile etkileşime giren tüm ilaçların veya sağlık sorunlarının bir listesi değildir.
 • Doktorunuza ve eczacınıza tüm ilaçlarınızı (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar, doğal ürünler ve vitaminler) ve sağlık sorunlarınızdan bahsedin. Tüm ilaçlarınız ve sağlık problemlerinizle birlikte Cleocin (klindamisin vajinal krem) almanın sizin için güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.
 • Tüm sağlık uzmanlarınıza bu vajinal kremi kullandığınızı söyleyin. Buna doktorlarınız, hemşireleriniz, eczacılarınız ve diş hekimleriniz dahildir.
 • Bu kremi kullanırken seks yapmayın. Son dozdan sonra bir süre seksten kaçınmanız gerekebilir. Son dozdan sonra seksten kaçınmanız gerekip gerekmediğini anlamak için doktorunuzla konuşun.
 • Prezervatifler veya diyaframlar, bu kremi kullanırken ve bu kremi bıraktıktan sonra bir süre hamileliği önlemek veya cinsel ilişki yoluyla geçen hastalıkların yayılmasını durdurmak için işe yaramayabilir. Son dozdan sonra bir süre başka bir tür doğum kontrolünü kullanmanız gerekecektir. Bunu ne kadar süre yapacağınızı bilmek için doktorunuza sorun.
 • Bu vajinal kremi kullanırken tampon gibi diğer vajinal ürünleri kullanmayın. Son dozdan sonra bir süre bunlardan kaçınmanız gerekebilir. Sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.
 • Bu kremi doktorunuzun size söylediğinden daha uzun süre kullanmayın. İkinci bir enfeksiyon olabilir.
 • Çoğu antibiyotikte C diff ile ilişkili ishal (CDAD) adı verilen şiddetli bir ishal şekli meydana gelmiştir. Bazen bu ölümcül olabilir. Bu, antibiyotiği kullanırken veya kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra olabilir. Mide ağrınız veya kramplarınız, çok gevşek veya sulu dışkı veya kanlı dışkı belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayın. Önce doktorunuza danışmadan ishali tedavi etmeye çalışmayın.
 • Bu ilaç yutulduğunda zarar verebilir. Bu vajinal krem yutulursa, hemen bir doktora başvurun.
 • Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza söyleyin. Sizin ve bebeğiniz için yararları ve riskleri hakkında konuşmanız gerekecek.

Cleocin Vajinal Krem Kullanımı

Bu ilacın doğru kullanımına ilişkin talimatlar için hasta bilgi broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ürün sadece vajinal kullanım içindir. Her uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Bu kremin gözlerinizle temasından kaçının. Gözünüze kaçarsa hemen bol suyla yıkayın. Göz tahrişi devam ederse doktorunuzu arayın.

Aplikatörü talimatlara göre krem ile doldurun. Aplikatörü vajinanın yukarısına yerleştirin ve ilacı serbest bırakmak için pistona basın. Bu ürünü genellikle günde bir kez yatmadan önce veya doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Ekstra aplikatörünüz varsa, kullandıktan sonra her birini atın. Yalnızca bir aplikatörünüz varsa, ılık sabunlu suyla temizleyin ve iyice durulayın. Aplikatörü temizlemek için kaynatmayın veya sıcak su kullanmayın.

İlacın vajinadan dışarı sızmasını önlemek için, kullandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede uzanın.

Antibiyotikler, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı eşit aralıklarla kullanın.

Belirtiler birkaç gün sonra ortadan kalksa bile, bu ilacı belirtilen günler boyunca kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin oluşmasına neden olabilir ve bu da enfeksiyonun tekrarlanmasına neden olabilir. Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Cleocin Vajinal Krem Yan Etkileri

Hafif ishal veya mide rahatsızlığı meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Muhtemel olmasa da vajinal ağrı, yanma, kaşıntı veya akıntı meydana gelebilir veya kötüleşebilir. Bu semptomlar yeni bir vajinal enfeksiyona (örneğin maya enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu, trikomonas enfeksiyonu) bağlı olabilir. Bu ilaç nadiren vücudunuzun başka bir yerinde, örneğin ağız bölgesinde pamukçuk mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Vajinal akıntıda bir değişiklik, ağzınızda beyaz lekeler veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

İdrar yaparken ağrı, bel ağrısı, adet sorunları veya anormal vajinal kanama gibi beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilacın çok az bir miktarı kan dolaşımınıza emilebilir ve dirençli bir bakteri nedeniyle nadiren ciddi bir bağırsak durumuna neden olabilir. Bu durum, tedavi alırken veya tedavi durduktan haftalar veya aylar sonra ortaya çıkabilir. Dışkıda kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı, kramp veya kan ya da mukus gibi belirtilere sahipseniz ishal önleyici veya opioid ilaçları kullanmayın çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir ancak meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın. Ciddi bir alerjik reaksiyonun semptomları arasında kızarıklık, kaşıntı, yüz, dudak, dil ve boğaz bölgesinde şişlik, şişme şiddetli baş dönmesi ve nefes almada güçlük vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir