Android 11 Beta Sürümü, Popüler Bir iPhone Özelliğini İçerecek

Geçen hafta Google, Pixel 4 ve diğer uyumlu telefonlar da dahil olmak üzere şu anda desteklenen herhangi bir cihaza yüklenebilen ilk Android 11 beta sürümünü yayınladı. Google’ın bir sonraki büyük Android sürümünden neler bekleyebileceğimizi zaten biliyoruz ve işletim sistemi herhangi bir devrim niteliği sunmayacak. Ancak, Android 11’de hayranların hemen gözlemleyeceği çok sayıda iyileştirme var. Bunlardan biri, şimdi insanlara her şeyden daha fazla odaklanan bildirimlerle ilgilidir. Aslında, bildirimler ekranının yeni Konuşmalar bölümü iPhone’da da işe yarayacak bir şey. Android 11 ayrıca iOS’tan esinlenen birkaç özellik de sunacak. Şimdi medya kontrolleri ve ekran görüntüleri özellikleri bunlardan ikisi, ancak hayranların en çok takdir edeceği üçüncü özellik. Android 11 nihayet Android’e iPhone’da yıllardır kullanılabilen bir özellik getiriyor. Bu, iPhone ve Mac kullanıcılarının AirDrop olarak bildiği çevrenizdeki kişiler ve cihazlarla dosya paylaşma yeteneğidir.

Google, geliştiriciler için Android 11 hakkında yeni videolar yayınlıyor ve en yenisi daha önce ele aldığımız Konuşma bildirimleri hakkında konuşuyor. İçinde, Android 11’in gerçekten çevrenizdeki kişilerle fotoğraf, belge ve bağlantı paylaşmanıza izin vereceğini gösteren Google’ın AirDrop alternatifinin bir ekran görüntüsü var.

Yukarıdaki resim serisindeki ikinci ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, içeriği başkalarıyla paylaşmak istediğinizde açılan yeni bir Paylaş ekranı var. Kullanıcı arayüzünde bir Kopyala düğmesi ve ayrıca yeni bir simgeyle tamamlanan bir Yakınlarda düğmesi bulunur.

Google’ın Yeni Android 11 Kozu: iPhone AirDrop’u

Önceki görüntülerde, Etrafımda ızgarada bir simge vardı. 9to5Google’a göre, üst sıradaki yükseklik, özelliğin sistem düzeyinde daha derin bir entegrasyonunu gösterir. Başka bir deyişle, Yakındaki özellik Android 11’in son sürümüne dahil edilecek gibi görünüyor. Aynı zamanda, Android’in beta sürümünde test edilen tüm işlevlerin mutlaka yapamayacağını hatırlatmamız gerekecek bu yılki sürümünde ve ekran kayıt özelliği böyle bir hatırlatma.

Şu anda Etrafımda uygulamasının Chrome ve Windows cihazlarıyla çalışıp çalışmayacağı belli değil. AirDrop’un mükemmel yanı, birden fazla iOS ve macOS ürününe sahip kullanıcıların aralarında kolayca dosya paylaşmasına izin vermesidir. Her türlü dosya ve bağlantıyı iPhone’dan iPad’e, iOS’tan Mac’e ve diğer yollara aktarabilirsiniz, bu da dosya paylaşımını yönetmeyi çok daha kolay hale getirir.

Benzer şekilde, her iki cihazda AirDrop etkin olduğu sürece çevrenizde iPhone, iPad veya Mac kullanan herkesle içerik paylaşabilirsiniz. Apple’ın gelecekte kısa mesafelerde daha hızlı, daha güvenilir aktarım hızları sunma özelliğini artırdığı bildiriliyor. Ve AirDrop’un bir varyasyonu, yakın geleceğin çığır açan iPhone’unun önemli bir özelliği olacak, herhangi bir bağlantı noktası içermeyen cihazlar. Apple muhtemelen bağlantı noktası olmayan cihazları piyasaya sürmeyi planlayan tek şirket değil ve Google’ın önümüzdeki yıllarda mağazalarda muhtemelen kendi portless pikselleri olacak. Bunun gerçekleşmesi için Google’ın Android cihazlarda çalışan kendi AirDrop sürümüne ihtiyacı var.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir