Akupunktur ile Obezite Tedavisi

Akupunktur Çin’de başlayan belli noktalara ince iğneler ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur ile obezite tedavisi yapılabilir. Akupunktur ile obezite tedavisi yapılabilir.

Akupunkturun birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Gerekli olan noktalara iğneler kullanılarak akupunktur uygulanır bu noktalar sinirleri, kasları ve bağ dokusunu uyaracak yerlerdir. Yazımızda akupunktur nasıl yapılır,  akupunktur ile obezite tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunktur tedavisine başlamadan önce bu tedaviyi yapan kişinin alanında uzman olması gerekir ve bazı sorular sorulabilir. İlk olarak muayene yapılır sonrasında tedavinin cinsine göre iğnenin yetiştirileceğini yerler belirlenir ve işleme başlanır. Akupunktur işlemi hasta otururken ya da yatar şekildeyken uygulanır. Yani iğneler akupunktur noktaları vücudun belli bölümlerine yerleştirilir. Yaklaşık 5 veya 20 tane iğne kullanılır.

Akupunktur tedavisinde kullanılan iğneler özel olarak ve tek kullanımlık olarak sterilize edilmiş iğneler kullanılır. Akupunktur iğneleri batırıldıkları yerde yarım saat kadar kalırlar. Bu zaman için de tedavi konusunda uzman kişi iğneyi hafifçe hareket ettirebilir. İğnelere ısı ve az miktarda elektrik uygulayabilir. İşlem devam ederken herhangi bir ağrı hissedilmez. Toplamda 6 ya da 10 seans yeterlidir.

Akupunktur Nasıl Etkili Olur?

Yapılan araştırmalara göre akupunktur noktalarının, sinirlerin, kasların ve bağ dokularının uyarıldığı yerler olduğu tespit edilmiştir. İğne ile uyarma yapılırken kan akışı artar ve vücuda mutluluk veren ağrıları gideren endorfin maddesinin üretimi artar.

Akupunktur Noktaları

İnsan vücudunda binlerce akupunktur noktası bulunur. Tomografi sonuçlarına göre vücutta çakışan mikro-damar kümelenme noktalarının olduğu bulunmuştur. Geleneksel Çin tıbbına göre vücutta ikibin tane akupunktur noktası vardır. Dünya Sağlık Örgütü ilk olarak 361 tane akupunktur noktası olduğunu söyleyen bir rapor hazırlamıştır. Ancak Çin tıbbı ikibin akupunktur noktası olduğunu vurgulamaktadır.

Akupunktur Çeşitleri

Vücut Akupunkturu

Vücuttaki çok sayıda noktaya uygulanabilir. Sırta, boyuna, kola bacaklara ve ellere uygulanabilmektedir. Burada amaç yapılan uygulanan işlem ile beyindeki sinirleri uyarmak ve sinyallerin beyine iletilmesidir. Verilen sinyaller beyin tarafından algılanır değerlendirilir. Uygulanmak istenen organa cevap ulaştırılır. Burada amaç, ilgili bölgelerde enerji dengesini sağlamaktır.

Kulak Akupunkturu

Kulak akupunkturu olukça çok kullanılır ve önemlidir. Bunun en önemli nedeni vücuttaki her organ için kulakta bir akupunktur noktası olmasıdır. Bu sebeple çok sayıda tedavi yöntemi için kulak akupunktur noktaları kullanılmaktadır.

Akupunkturun Faydaları

 • Akupunktur ağrıların ilaçsız olarak tedavi edilmesi için kullanılır,
 • Akupunktur kronik hastalıkların tedavisine takviye olarak kullanılırsa daha hızlı iyileşme sağlanır,
 • Bu yöntem ile hastalıklara karşı korunma sağlanır ve bağışıklığın artmasında etkilidir,
 • Akupunktur tedavisi uygulanarak hastaların zihinsel olarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlanır,
 • Akupunkturun bir diğer kullanım sebebi de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.
 • Akupunktur bazı bağımlılıkların tedavilerinde ek destek sağlamaktadır. (alkol, sigara gibi)

Akupunktur Teknikleri

Günümüzde kullanılan akupunktur teknikleri;

Konvansiyonel Tekniği

En çok kullanılan akupunktur yöntemidir. İşleme başlamadan önce kullanılacak iğneler temizlenerek hijyenik bir duruma getirilir. Sonrasında iğneler vücuttaki akupunktur noktalarına yerleştirilerek yarım saat kadar burada tutulması sağlanır.

Aküpresür Tekniği

Bu yöntemin en önemli farkı akupunktur noktalarına iğne değil basınç uygulanmasıdır.

Lazer Akupunktur

İğne yerine kullanılan bir diğer yöntem de iğne yerine lazer kullanılmasıdır. Bu teknik şimdilerde daha çok kullanılan yaygınlaşan bir yöntemdir.

Moksibüsyon Tekniği

Bu yöntem Uzak Doğu’da uygulanmaktadır. İğne yerine ısı kullanılarak akupunktur tedavisi yapılmaktadır. Pelin isimli bitki yakılarak bitkinin ısısı cilt üzerine tutulur ve akupunktur noktalarına ısı uygulanır.

Elektro-Akupunktur Tekniği

Bu yöntemde kulakta bulunan akupunktur noktalarına iğneler yerleştirildikten sonra iğne ucuna elektrik akımı verilir. Etkili bir yöntem olduğu ileri sürülür ancak bu görüşü destekleyen bilimsel veriler yoktur.

Akupunkturun İyi Geldiği Hastalıklar

Akupunktur gerginlik ve stresten, diş ağrısına hatta obezite tedavisine kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Akupunktur Tedavisinde Bilimsel Kanıtların Desteklediği Hastalıklar Şu Şekilde;

 • Alerjik rinit
 • Osteoartrit
 • Kronik boyun, sırt, bel ve diz ağrıları
 • Yüksek ve düşük tansiyon
 • İnsomnia (uykusuzluk)
 • Adet ağrıları
 • Baş ağrısı ve migren
 • Adet öncesi sendrom (PMS)
 • İnme
 • Burkulmalar ve bazı travmalar
 • Kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusma
 • Peptik ülser de dahil olmak üzere bazı mide rahatsızlıkları
 • Dizanteri
 • Yüz ağrısı
 • Sabah bulantıları
 • Romatoid artrit
 • Siyatik
 • Diş ağrısı
 • Doğumda suni sancı
 • Akupunktur ile zayıflama

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilonuzdan uzak olmanız fiziğinizden ve sağlık durumunuzdan kolayca anlaşılır. Fazla kilo yada olması gerekenden az kilo sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olabilir. Mesela fazla kilolu olan kişilerin hareketleri yavaşlar ve nefes darlığı sorunu yaşayabilirler. Ve fazla kilo obezite ve diyabete de yol açabilir. Eğer kilonuz olması gerekenden daha az ise baş dönmesi, halsizlik ve ciltte doku bozulması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer fazla kilonuz varsa düzenli beslenmenin dışında egzersiz de yaparak vücudunuzun daha güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz. Stres de oldukça önemli bir faktördür. Stresten mümkün olduğunca uzak durarak fiziksel ve mental sağlığınızı koruyabilirsiniz. Stresinizin yüksek olduğu anlarda çoğunlukla açlık hissedebilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtularak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için fast food tarzı gıdalardan ve sağlıksız atıştırmalıktan uzak durmalısınız.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Kilonun az ya da çok olmasını etkileyen etkenler, yeme alışkanlıkları, stres, günlük hareket miktarı, sigara ve alkol kullanımı, tiroid hastalıkları gibi durumlardır. İdeal kilonuzu hesaplamak için ideal kilo hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Boyunuzu, kilonuzu, cinsiyetinizi soracak ve buna göre çıkan sonuç 18,5 ve altı ise olması gerekenden az kiloda, 25 ile 29,9 arasındaysa fazla kilolu, değeriniz 30 un üzerindeyse obezite olarak değerlendirilmektedir. İdeal kilonuzu hesaplamanın kolay yolu kilonuzu boyunuzun karesine bölmektir. Bu formül ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

İdeal kilonuza ulaşmak için metabolizmanızın hızlanması için öğünlerinizi az ve sık olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Gün için en az iki litre su içilmelidir. Vücudumuz susuz kalınca sinir sisteminiz yavaşlar ve açlık hissi ortaya çıkar. Yağ oranınızı dengelemek için de spor yapmalısınız. Kan basıncınız ve nabzınız yükselince yağ yakımınız da hızlanır. Stresli olmanız da aç hissetmenizi sağlayabilir. Stresten uzak durmak mental sağlığınız açısından da oldukça önemlidir. Üç beyaz un, şeker ve tuzdan uzak durmalısınız. Bu besinler kan şekerinizi arttırabilir. Tuz da fazla tüketimi halinde damarları tıkayabilir. Esmer şeker ve un kullanmanız tavsiye edilebilir.

Akupunktur ile Obezite Tedavisi

Sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmak ve obezite tedavisi için akupunktur tedavisinin çeşitli yöntemleri ile etkili olduğu düşünülmektedir. Akupunktur, vücuttaki enerji akışını etkiler ve zayıflamaya kolaylaştırır;

Akupunktur ile obezite tedavisi için farklı yöntemler vardır. Akupunktur vücuttaki enerji akımını etkiler ve bu şekilde zayıflamayı sağlar. Çünkü akupunktur için obezite tedavisi ile metabolizma hızlanır, iştah azalır, beyindeki açlık merkezini baskılanır ve stres azaltılır.

Kilo alımının asıl sebebi vücuttaki dengesizliktir. Kilo alımının sebeplerinden bazıları dengesiz beslenme, tiroid bezi sorunları, hormonal bozukluklar ve karaciğer, dalak, böbrek bozukluklarıdır. Yani akupunktur ile obezite tedavisi için vücudun bu bölümlerini düzenlemek için uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

Akupunktur ile obezite tedavisi için tek başına akupunktur uygulanmasıyla kilo vermeniz söz konusu değildir. Akupunkturun yanında spor yapılıp diyette uygulanırsa bu yöntem etkili hale gelir. Kilo vermek için akupunktur noktaları kulaktadır. Kulakta vücuttaki bütün organlara uygun noktalar vardır. Ve kulak ile beyin arasındaki mesafe az olduğu için akupunktur noktaları çok etkilidir.

Kulakta bulunan akupunktur noktaları vücuttaki yağ birikimlerinin olduğu bölgelere göre ayarlanır. Eğer bununla birlikte örneğin diz eklemi osteoartriti, sırt ağrısı veya gastrointestinal problemler varsa göz önünde bulundurulur ve tedaviye eklenir. Sonucun kalıcı olması amaçlanmaktadır. Kulaktaki noktalara iğneler batırılınca vücutta görülen etkiler;

 • Akupunktur uygulaması ile daha hızlı tokluk hissedilir.
 • Akupunktur tedavisi ile daha az aç hissedilir.
 • Akupunktur ile obezite tedavisinde fazla yeme ortadan kalkar
 • Akupunktur ile obezite tedavisinde metabolizma ve yağ yakımı hızlanır.
 • Akupunktur ile obezite tedavisinde hastanın vücudundan toksinler atılır.
 • Akupunktur ile obezite tedavisi göre kişiler kendilerini daha sakin ve daha aktif hissederler.

Kilo alımının en önemli nedeni dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zordur. Diyet yaparken kişide halsizlik, mide problemleri, baş ağrısı, baş dönmesi, stres ve sinirlilik gibi şikâyetler meydana gelir. Akupunktur yöntemi ile bu şikayetlerin önüne geçilmesi amaçlanır.

Akupunkturun diyeti kolaylaştırma gibi bir faydası vardır. Akupunktur tedavisi ile beyindeki adrenalin seviyesi düşer. Serotonin ve endorfin isimli mutluluk hormonunun seviyeleri artar. Bu durumda kilolarından kurtulmak isteyen kişiler yemek yemeden de mutlu olabilir. Metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için normalden hızlı bir şekilde kalori harcanarak kilo verme hızlanır.

Akupunkturun diğer faydaları da sindirimi düzenlemesi, mide asidinin azalmasına katkı sağlamak, insülin ve diğer hormonları etkileyerek düzenlemesidir. Kilo verme ya da obezite tedavisinde akupunktur tedavisinin etkisini görmek için spor ile desteklenmesi daha etkili olacaktır. Bu şekilde daha hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edilebileceğinizi unutmamalısınız. Bu şekilde bir program uygulanıp iki ay gibi devam ederseniz kilonuzun yaklaşık yüzde on, on beşini verebilirsiniz.

Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de obezite sorunu ile karşı karşıya olan 15 yaş üzerinde on milyondan fazla kişi vardır. Obezite çocukluk çağlarında ortaya çıkabilir ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur.

İdeal kilo kişinin boyuna ve kilosuna göre değişir. Kilonun fazla ya da az olması sağlık açısından oldukça önemlidir. İdeal kilonuza kavuşmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeli spor yapmalısınız. İdeal kilonuzu bulmak için kilo ve boy bilgileriniz gereklidir. Tabi burada yaş, cinsiyet gibi, faktörler de önemlidir. Metabolizmanın yavaşlaması, bağışıklık sisteminin yavaşlaması, halsizlik, dikkat dağınıklığı ve baş ağrısı gibi durumlar ideal kilonun dışında olunca meydana gelebilir. Olması gereken kiloda olan kişiler günlük hayatlarında daha zinde hissederler. Ve bu kişilerin bağışıklık sistemleri düzgün bir şekilde çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir